Fotowoltaika i wiatrak ograniczą koszty komunalnej spółki z Płocka

Fotowoltaika i wiatrak ograniczą koszty komunalnej spółki z Płocka
Fot. Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku

Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku pozyskało unijne dofinansowanie na projekt zakładający budowę farmy fotowoltaicznej wraz z elektrownią wiatrową o pionowej osi obrotu.

Przedsiębiorstwo, którego 100-procentowym właścicielem jest gmina Płock, ograniczy koszty zakupu energii elektrycznej dzięki uruchomieniu farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz wiatraka o pionowej osi obrotu o mocy 15-20 kW.

To efekt pozyskania unijnej dotacji w wysokości 1,48 mln zł przy całkowitym koszcie projektu szacowanym na 6,41 mln zł, w tym koszty kwalifikowane wyniosą 5,21 mln zł.

REKLAMA

– Dzięki inwestycji zakład stanie się samowystarczalny. Dodatkowo latem będziemy sprzedawać energię do systemu krajowego. W okresie mniejszego nasłonecznienia, jesienią i zimą, panele fotowoltaiczne wspomagać będzie wiatrak, który jednocześnie będzie elementem rozruchowym całej instalacji – komentuje Stefan Kotlewski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, inwestycja ma pozwolić na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię w całości ze źródeł odnawialnych, a produkcja energii na potrzeby własne i sprzedaż nadwyżki przyczyni się do wygenerowania oszczędności w działalności zakładu.

Projekt o nazwie „Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z wiatrakiem o mocy 15-20 KW o pionowej osi obrotu na terenie Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach” otrzymał dofinansowanie w ramach drugiego konkursu z działania 4.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

REKLAMA

Dzięki zwiększeniu alokacji do dofinansowania wybrano ostatecznie 23 projekty o łącznej wartości 52,16 mln zł. Całkowite koszty kwalifikowane oszacowano na 36,37 mln zł, a unijne dotację sięgają kwoty 19,42 mln zł.

W wyniku tego konkursu unijne dotacje trafią także na inne projekty zakładające budowę farm fotowoltaicznych.

Dwie farmy PV o mocy do 1 MW w miejscowościach Tończa i Zawady postawią spółki z grupy PGB. Dotację na podobną inwestycję mającą powstać w Natolinie otrzymała też m.in. spółka Duon Dystrybucja.

Wcześniej, w wyniku pierwszego konkursu z działania 4.1 z mazowieckiego RPO na lata 2014-2020, przyznano unijne dotacje dla 33 projektów zakładających uruchomienie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Przyznane dotacje sięgnęły w tamtym przypadku kwoty aż 207,94 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.