Świetny rok w holenderskiej fotowoltaice. Ten może być gorszy

Świetny rok w holenderskiej fotowoltaice. Ten może być gorszy
Foto. Avancis press

Całkowita moc zainstalowanych w Holandii w 2018 roku systemów fotowoltaicznych miała sięgnąć nawet 1,5 GW, co będzie oznaczać jeden z najlepszych wyników w Europie. Ubiegły rok holenderski sektor PV zaliczy do udanych także ze względu na wyraźny wzrost produkcji energii. Na drodze do dalszego, dynamicznego rozwoju fotowoltaiki w Holandii pojawia się jednak przeszkoda.

Jak podaje holenderski portal poświęcony energetyce „Energeia”, w ubiegłym roku w sieci elektroenergetycznej Holandii miały pojawić się nowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy mogącej sięgać nawet 1,5 GW, podczas gdy rok wcześniej przyłączono ok. 0,73 GW. Dzięki temu zainstalowany potencjał fotowoltaiki w tym kraju miał wzrosnąć do ok. 4,3-4,5 GW.

Boom na inwestycje w fotowoltaikę w Holandii to w dużej mierze zasługa rządowego programu SDE+. W listopadzie holenderskie władze podawały, że o wsparcie w ramach tego programu aplikowali inwestorzy planujący uruchomienie elektrowni OZE o łącznej mocy ok. 5 GW, z czego fotowoltaika miała odpowiadać za ponad 70 proc. W tym podczas ostatniego jesiennego naboru wnioski o udział w programie SDE+ mieli złożyć inwestorzy planujący budowę elektrowni PV o mocy 3,7 GW.

REKLAMA

W ramach tego programu producentom energii odnawialnej za jej wprowadzenie do sieci przysługuje wyrównanie obliczone jako różnica między ceną uzyskaną na rynku i ustalonym kosztem produkcji energii z PV.

Ubiegły rok dla holenderskiego rynku solarnego to także około 50-procentowy wzrost generacji z elektrowni fotowoltaicznych w stosunku do roku 2017, do poziomu ok. 3,47 TWh, który wynikał – oprócz uruchomienia nowych instalacji PV – także z lepszych warunków nasłonecznienia.

Jak wynika z danych firmy SolarCare, przeciętny uzysk z 1 Wp fotowoltaiki w Holandii w 2018 r. wyniósł 0,98 kWh w porównaniu do 0,88 kWh w roku 2017 i 0,92 kWh w roku 2016.

Problem z siecią

REKLAMA

Przyłączenie nowych elektrowni fotowoltaicznych w Holandii mogą jednak coraz bardziej ograniczać niewystarczające możliwości sieci energetycznych.

Wobec rosnącej ilości źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych holenderscy operatorzy sieci zaczynają sygnalizować brak możliwości przyłączeń nowych OZE. Operatorzy TenneT i Enexis poinformowali w tym tygodniu o wstrzymaniu rozpatrywania nowych wniosków o przyłączenia takich źródeł, jednocześnie zapewniając, że wcześniej zaakceptowane przyłączenia zostaną zrealizowane.

TenneT wstrzymał rozpatrywanie nowych wniosków zakładających przyłączenie fotowoltaiki i wiatraków do jego sieci 110 kV w regionach Groningen, Drenthe i Overijssel. Podobną decyzję podjął Enexis w zakresie swoich sieci 20 i 10 kV.

Jak wynika z rządowych szacunków, w 2017 r. źródła odnawialne odpowiadały za 6,6 proc. finalnej konsumpcji energii w Holandii, z czego fotowoltaika odpowiadała za 0,37 proc.

Tymczasem zgodnie z założeniami rządowej strategii energetycznej, w 2020 r. z OZE ma pochodzić w Holandii 14 proc. energii, a w roku 2023 – 16 proc.

Jak wynika z danych Eurostatu, w roku 2016 Holendrzy osiągnęli udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie jedynie 6 proc. (5,8 proc. w roku 2015) wobec unijnego celu 14 proc. na rok 2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.