Polska Grupa Górnicza chce inwestować w PV

Polska Grupa Górnicza chce inwestować w PV
Fot. EDF

Na kopalnianych hałdach i obiektach należących do Polskiej Grupy Górniczej mają pojawić się panele fotowoltaiczne. Jest mowa  o inwestycjach wartych około 330 mln złotych.

Jak wynika z informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, Polska Grupa Energetyczna chce nie tylko stawiać własne elektrownie fotowoltaiczne, ale planuje także zaangażowanie się w dystrybucję i instalację fotowoltaiki we współpracy z firmą z Chin.

„Rzeczpospolita” podaje, że PGG może rozpocząć budowę elektrowni fotowoltaicznych jeszcze w tym roku. Docelowo górnicza spółka miałaby wydać na ten cel około 330 mln zł, co odpowiadałoby ok. 1/10 środków planowanych przez PGG na tegoroczne inwestycje.

REKLAMA

Jeśli przyjmiemy, że przeciętny koszt inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną wyniesie ok. 4 mln zł w przeliczeniu na MW planowanej mocy, plany PGG mogłyby oznaczać postawienie fotowoltaiki o mocy ok. 82,5 MW.

REKLAMA

Pierwsze doświadczenia z fotowoltaiką ma już na koncie inny węglowy potentat – Jastrzębska Spółka Węglowa. Zrealizowana w ubiegłym roku pierwsza instalacja PV w JSW składa się z dwóch falowników o mocy 15 kW oraz 93 paneli fotowoltaicznych o mocy 320 Wp każdy, co daje razem moc 29,76 kWp. Jej zadaniem jest zasilanie biurowca Centrum Usług Wspólnych należącego do JSW.

Przeprowadzone w ub.r. przez Jastrzębską Spółkę Węglową analizy wskazywały na roczne oszczędności w kosztach zużytej energii na poziomie około 15 tys. zł, a zwrot inwestycji miałby nastąpić po niespełna 10 latach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.