PV w miejsce elektrowni jądrowej. Jest zgoda Brukseli

PV w miejsce elektrowni jądrowej. Jest zgoda Brukseli
Fot. SolarWorld

Komisja Europejska uznała za zgodny z unijnym prawem przygotowany przez Francję system wsparcia, którym zostaną objęte inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne realizowane na terenie wyłączanej elektrowni jądrowej w Fessenheim. To najstarszy obiekt tego rodzaju we Francji. Bloki o łącznej mocy 1,6 GW mają zostać wyłączone do 2020 r.

Zgodnie z systemem wsparcia dla tej inwestycji, zwycięzcy aukcji, którzy postawią elektrownie fotowoltaiczne na terenie b. elektrowni jądrowej, będą mogli sprzedawać energię po stałej cenie w okresie 20 lat.

Teraz Komisja Europejska stwierdziła, że ten system jest zgodny z unijnym prawem, w szczególności z rozporządzeniem GBER określającym warunki pomocy publicznej przy realizacji projektów środowiskowych.

REKLAMA

W ramach sytemu aukcyjnego, którego budżet wynosi 250 mln euro, mają zostać przeprowadzone aukcje skutkujące postawieniem w Fessenheim gruntowych farm fotowoltaicznych o mocy 200 MW, o jednostkowej mocy od 0,5 kW do 30 MW, a także dachowych instalacji PV o łącznej mocy 100 MW.

W ostatniej francuskiej aukcji dedykowanej wyłącznie większym projektom PV zatwierdzono gwarantowane ceny dla 103 projektów o łącznej mocy 720 MW. Aukcja została przeprowadzona dla trzech grup projektów. Pierwsza dotyczyła przedziału 5-30 MW, w drugiej ujęto projekty o mocy 0,5-5 MW, a w trzeciej instalacje fotowoltaiczne o mocy 0,5-10 MW mające powstać na zadaszeniach parkingów, tzw. carportach.

Przeciętna cena ofert wyniosła 58,2 EUR/MWh i była niższa o 5 proc. w stosunku do średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji dla tej samej kategorii projektów, którą przeprowadzono w lutym 2018 r. (61,6 EUR/MWh). Średnia cena w ostatniej aukcji w przypadku większych, naziemnych projektów o mocy 5-30 MW była jeszcze niższa i wyniosła 52 EUR/MWh.

Obecnie moc zainstalowanych we Francji elektrowni fotowoltaicznych wynosi około 8 GW. Cel francuskich władz to zwiększenie potencjału PV do 20,2 GW do roku 2023.

Francuski koncern energetyczny EDF, który jest właścicielem elektrowni jądrowej w Fessenheim, w 2018 roku ogłosił plan postawienia we Francji do roku 2035 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW. Na ten cel ma wydawać począwszy od roku 2020 około 200 mln euro rocznie.

REKLAMA

W ubiegłym roku, ogłaszając założenia narodowej strategii energetycznej, francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział zamknięcie do roku 2035 w sumie 14 bloków jądrowych z 58 należących do państwowego EDF, każdy o mocy 900 MW, co ma służyć realizacji celu ograniczenia udziału atomu w krajowym miksie energii do 50 proc.

Wcześniej, do roku 2030, Francja ma zamknąć 4-6 reaktorów – oprócz mających zakończyć pracę już w roku 2020 dwóch reaktorów  znajdujących w Fessenheim. Wcześniej francuskie władze zapowiedziały, że w celu zagospodarowania terenu po tej elektrowni przeprowadzą aukcję mającą na celu budowę elektrowni fotowoltaicznych.

Na razie Pałac Elizejski nie zdecydował, czy Francja będzie budować nowe reaktory w miejsce mających ulec likwidacji. Taka decyzja ma zapaść w roku 2021. Za budową nowych reaktorów mają lobbować najwięksi operatorzy takich instalacji – w tym EDF.

Najnowsze decyzje francuskiej administracji mają służyć realizacji założeń narodowej strategii energetycznej Francji, która została przyjęta jeszcze w 2015 roku. Zdecydowano wówczas, że udział atomu we francuskim miksie energetycznym spadnie z obecnych 75 proc. do 50 proc. Miejsce atomu we francuskiej energetyce miałaby zająć głównie energetyka odnawialna.

Obecnie elektrownie jądrowe mają dominujący udział we francuskim potencjale wytwórczym, który wynosi łącznie ok. 132 GW. Łączna moc francuskich reaktorów jądrowych wynosi ok. 63 GW, natomiast potencjał wszystkich źródeł odnawialnych we Francji zbliża się do poziomu 49 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.

W 2016 roku rada Conseil Superieur de l’Energie, pracująca jeszcze w rządzie Francois Hollande, przyjęła cel m.in. zwiększenia krajowego potencjału w zakresie energetyki słonecznej i wiatrowej odpowiednio do poziomu 30 GW oraz 25 GW już w roku 2023.

Paryż już wcześniej uzgodnił, że do 2030 r. udział OZE we francuskim miksie energii elektrycznej wzrośnie do 40 proc. Na razie energia odnawialna stanowi ok. 1/5 francuskiego miksu energii elektrycznej. Jednocześnie już do 2022 roku Francuzi mają wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.