Rekord sprawności ogniwa cienkowarstwowego CIS

Rekord sprawności ogniwa cienkowarstwowego CIS
"Rekordowe" ogniwo fotowoltaiczne w technologii CIS. Fot. Solar Frontier

SolarFrontier, japoński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych CIS, poinformował o nowym rekordzie sprawności ogniwa wykonanego w tej technologii. Osiągnięto wynik lepszy niż odnotowane dotychczas najlepsze wyniki choćby w przypadku ogniw cienkowarstwowych CdTe czy ogniw polikrystalicznych.

SolarFrontier podaje, że w ramach projektu realizowanego we współpracy z japońskim narodowym instytutem badawczym NEDO opracował ogniwo fotowoltaiczne w cienkowarstwowej technologii CIS, którego sprawność wynosi 23,35 proc.

Taki wynik, zmierzony na próbce ogniwa wielkości 1 cm2, miał zweryfikować japoński instytut AST i jest to wynik lepszy o 0,4 pkt proc. od poprzedniego rekordu ustanowionego również przez Solar Frontier w listopadzie 2017 roku.

REKLAMA

Obecnie w swojej komercyjnej ofercie Solar Frontier ma cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne CIS o mocy 180 W i 185 W. W obu przypadkach rozmiary modułów to 1,257 x 977 mm.

Solar Frontier to zatrudniająca obecnie ok. 1,3 tys. pracowników spółka zależna holdingu Showa Shell Sekiyu, która oprócz produkcji modułów fotowoltaicznych zajmuje się również dewelopmentem projektów PV.

REKLAMA

Japończycy wytwarzają moduły w fabryce w mieście Kunitomi, na liniach mogących wyprodukować w skali roku moduły o mocy 900 MW. Zdolności japońskiej fabryki umożliwiają produkcję 15 tys. modułów dziennie.

Według aktualnej bazy rekordów sprawności ogniw wykonanych w różnych technologiach fotowoltaicznych, którą prowadzi amerykański instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL), rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w drugiej najpopularniejszej technologii cienkowarstwowej – CdTe – jest znacznie niższy i 21,1 proc. Globalnym liderem w produkcji modułów w tej technologii jest amerykański First Solar.

Wyższymi rekordami sprawności charakteryzują się natomiast ogniwa monokrystaliczne. Rekord dla tej technologii należy do chińskiej firmy LONGi Solar, wynosi 24,06 proc. i został ostatnio zmierzony na ogniwie powstałym na bazie produkcyjnej płytki krzemowej w standardowych rozmiarach 156,75 x 156,75 mm

Z kolei w przypadku najpopularniejszych na rynku ogniw polikrystalicznych rekord odnotowany przez NREL wynosi 22,3 proc., a więc poniżej wyniku osiągniętego na ogniwie cienkowarstwowym CIS przez Solar Frontier. Rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego został ustanowiony we wrześniu 2017 r. przez naukowców z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE.

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.