Rumunia wprowadza dotacje na fotowoltaikę

Rumunia wprowadza dotacje na fotowoltaikę
Foto. Som Energia Cooperativa, flickr cc

W piątek w Rumunii zaczął obowiązywać nowy system wsparcia inwestorów chcących zainwestować w mniejsze instalacje odnawialnych źródeł energii. Nowy mechanizm zakłada wsparcie inwestycyjne, a inwestorzy, którzy z niego skorzystają będą mogli ponadto sprzedawać nadwyżki energii po stawce wyznaczonej przez krajowego regulatora.

Zgodnie z wdrożonym w Rumunii programem wsparcia inwestycji w mniejsze instalacje fotowoltaiczne, gospodarstwa domowe oraz firmy mogą skorzystać z dopłat pokrywających do 90 proc. kosztów inwestycji, pod warunkiem, że dotacja nie przekroczy kwoty 20 tys. RON, czyli ok. 18 tys. PLN.

Wdrażając ten program, rząd w Bukareszcie chce promować instalację dachowych elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 3 kW, które w Rumunii mogą zostać objęte systemem rozliczeń polegającym na sprzedaży niewykorzystanej energii do działających w kraju spółek energetycznych, do których zaliczają się Enel, CEZ, E.ON i Electrica, po stawce ustalanej przez krajowego regulatora rynku energetycznego.

REKLAMA

Z tego systemu mogą korzystać właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 100 kW.

REKLAMA

Obecnie potencjał fotowoltaiki w Rumunii przekracza 1,37 GW, jednak po okresie intensywnego rozwoju, będącego efektem wdrożenia atrakcyjnego systemu zielonych certyfikatów, napędzającego inwestycje głównie w większe, naziemne farmy fotowoltaiczne, w ostatnich latach inwestycje w PV w Rumunii mocno zwolniły.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej, na koniec 2016 r. na odnawialne źródła energii w tym kraju składały się także farmy wiatrowe o mocy 3,13 GW oraz elektrownie wodne o mocy ponad 6,73 GW, przy mniejszym nieprzekraczającym łącznie 200 MW potencjale elektrowni biomasowych i biogazowni.

Cel w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energii, który musi zrealizować Rumunia do roku 2020 zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, wynosi 24 proc. Tymczasem już w 2015 r. Rumunia osiągnęła udział na poziomie 24,8 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o