Powstanie obywatelska farma wiatrowa

Powstanie obywatelska farma wiatrowa
fot. BayWa r.e.

BayWa r.e. realizuje projekt farmy wiatrowej we Francji, w który swoje środki zainwestowali mieszkańcy okolicznych miejscowości. Są oni także zaangażowani w decyzje dotyczące zarządzania farmą.

Farma wiatrowa Clos Neuf o mocy 12 MW powstanie w regionie Bretanii. To wyjątkowy projekt niemieckiej grupy BayWa r.e. ze względu na udział i zaangażowanie obywateli.

Lokalni mieszkańcy zainwestowali w farmę wiatrową łącznie 1 mln euro, wnosząc 500 tys. euro jako udziałowcy i kolejne 500 tys. euro jako obligatariusze – obok instytucji finansowej Banque des Territoires i partnera Quénéa. Dwie trzecie inwestorów mieszka w promieniu 10 km od miejsca planowanej inwestycji.

REKLAMA

Poza udziałem finansowym inwestorzy obywatelscy są bezpośrednio zaangażowani w decyzje dotyczące zarządzania farmą wiatrową Clos Neuf w fazie operacyjnej – co jest pierwszym tego typu rozwiązaniem we Francji. Będą brali m.in. czynny udział w decyzjach dotyczących umów. Dwóch przedstawicieli zostanie wybranych do rozszerzonego komitetu strategicznego projektu.

 

Silniejsze zaangażowanie lokalnych mieszkańców w zarządzanie i zysk ekonomiczny projektów energetyki odnawialnej, począwszy od fazy ich rozwoju, jest podstawowym warunkiem ich akceptowalności, co jest dla nas niezwykle istotne – mówi Can Nalbantoglu, dyrektor zarządzający BayWa r.e. France.

Nasza innowacyjna współpraca z Banque des Territoires zapewnia również bezpieczne ramy inwestycji i zmniejsza ryzyko dla władz lokalnych i pożyczkodawców obywatelskich, którzy chcą wnieść swój wkład finansowy w projekt – zaznacza Nalbantoglu

REKLAMA

Kluczowe poparcie społeczności lokalnej

BayWa podkreśla, że projekt nie spotkał się z żadnymi trudnościami na etapie rozwoju, co miało być efektem pracy dewelopera nad uzyskaniem akceptacji lokalnej społeczności dla projektu. Od początku angażował on mieszkańców, organizując sesje informacyjne, dni otwarte i prezentacje dla rady miejskiej.

Do grupy udziałowców farmy wiatrowej Clos Neuf należy gmina Merdrignac. Udziałowcy będą korzystać z zysków proporcjonalnie do swoich inwestycji przez cały okres eksploatacji farmy.

Obligatariusze mogą zainwestować maksymalnie 10 tys. euro i mają zagwarantowane oprocentowanie w wysokości 5 proc. w skali roku.

Społeczności muszą być na każdym kroku zaangażowane w rozwój projektu energetyki odnawialnej, w BayWa r.e jest to coś, na czym naprawdę nam zależy – zapewnia Lorenzo Palombi, dyrektor globalny projektów wiatrowych w BayWa r.e.

Partnerstwo z lokalną społecznością oraz instytucjami, umożliwienie udziału finansowego i strategicznego to kluczowe sposoby na podkreślenie tego zaangażowania i zwrócenie uwagi na wielorakie korzyści, jakie może przynieść rozwój zielonej energii – dodaje Palombi.

Farma wiatrowa Clos Neuf składać się będzie z czterech turbin o łącznej mocy 12 MW, ma wytwarzać 26 GWh energii elektrycznej rocznie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.