Nowa farma wiatrowa w Olszówce już działa

Nowa farma wiatrowa w Olszówce już działa
fot. Quair Polska

Spółka Qair Polska uruchomiła swoją siódmą farmę wiatrową. Inwestycja o mocy 12,8 MW zlokalizowana jest w Olszówce, w województwie wielkopolskim.

Farma wiatrowa w Olszówce składa się z sześciu turbin wiatrowych o łącznej mocy 12,8 MW. W skali roku ma wytwarzać 43 GWh energii elektrycznej. Jak podaje właściciel instalacji, jest to ilość odpowiadająca zapotrzebowaniu około 24 tys. gospodarstw domowych.

Budowa farmy wiatrowej zajęła niecałe dwa lata. W jej skład wchodzą turbiny wiatrowe firmy Vestas: cztery o mocy 2,2 MW i dwie o mocy 2 MW.

REKLAMA

– Farma w Olszówce to druga inwestycja wiatrowa, którą oddajemy do użytku na przestrzeni ostatnich miesięcy. Polska zasługuje na jeszcze więcej taniej energii elektrycznej z OZE i co więcej – może ją mieć – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

– W najbliższych miesiącach planujemy zakończenie budowy czterech kolejnych inwestycji wiatrowych oraz dziesięciu fotowoltaicznych, które zwiększą nasz wolumen operacyjny do prawie 400 MW – informuje Wojtysiak.

0,5 GW mocy w przyszłym roku

REKLAMA

Do końca tego roku Qair planuje uruchomienie farm wiatrowych w Wądrożu Wielkim i Wisznicach.

W 2023 roku w fazę operacyjną wejdą inwestycje wiatrowe o łącznej mocy 82 MW, w tym w Stawiszynie i Widuchowej. Podobny etap osiągnie ponad 80-hektarowa farma fotowoltaiczna w Kaliszu Pomorskim wraz z dziewięcioma mniejszymi farmami PV zlokalizowanymi na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Qair Polska jest także w trakcie negocjacji umów na realizację trzech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MW, których realizacja zakończy się pod koniec przyszłego roku. Spółka osiągnie wtedy 0,5 GW zainstalowanej mocy w Polsce.

Obecnie Qair Polska ma siedem parków wiatrowych w: Rzepinie, Linowie, Udaninie, Wrześni, Parzęczewie, Rychwale i Olszówce. Energię wytwarzają w nich w sumie 93 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 205 MW. Dodatkowo portfel inwestycji uzupełniają farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 53 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.