PGE wybrało port serwisowy dla projektów offshore

PGE wybrało port serwisowy dla projektów offshore
PGE Baltica

W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Spółka PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE, zaprezentowała plany dotyczące zagospodarowania terenów portowych na potrzeby projektów na morzu. Na inne lokalizacje swoich portów serwisowych do obsługi morskich farm wiatrowych postawiły m.in. Polenergia i Orlen. 

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie farmy wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na projekt Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie w joint venture 50/50 z firmą Orsted.

Oba etapy MFW Baltica mają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). Rozpoczną dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do realizacji trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie około 0,9 GW.

REKLAMA

Obsługa w Ustce

Teraz PGE zdecydowało, że będzie obsługiwać te inwestycje na etapie użytkowania z portu w Ustce. Specjaliści PGE mają pracować w bazie serwisowej w trybie ciągłym – przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Będą monitorować pracę morskich farm wiatrowych i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i na lądzie.

Baza w Ustce będzie stanowiła zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych. Znajdą się w niej m.in. magazyn części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania morskich farm wiatrowych, miejsca postoju jednostek serwisowych, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Baza ma również koordynować interwencyjne i rutynowe prace serwisowe.

– Budowa w Ustce bazy operacyjno-serwisowej jest dla nas optymalnym rozwiązaniem. Dzięki dobrym warunkom nawigacyjnym i technicznym portu, odpowiedniej głębokości zarówno podejścia, jak i kanału portowego jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać stąd na obszar morskich farm wiatrowych. Nie bez znaczenia jest również zaplecze na lądzie, jakie daje nam lokalizacja w Ustce, mieście dobrze skomunikowanym, dysponującym bazą noclegową, otwartym na udział w rewolucji offshore – komentuje Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Centrum kompetencji

REKLAMA

Na terenie portu w Ustce powstanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji mają być również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową.

 

Baza operacyjno-serwisowa zostanie wybudowana przez PGE Baltica. Teren, na którym powstanie, znajduje się pomiędzy ulicą Bohaterów Westerplatte (po jej wschodniej stronie) a brzegiem Słupi. Spółka rozpoczęła już opracowywanie koncepcji zagospodarowania terenu. Przebudowę nabrzeża zaplanowano w taki sposób, żeby umożliwić wykorzystanie części terenu przez kadrę techniczną wcześniej, jeszcze na etapie budowy morskich farm wiatrowych.

Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku. Centrum serwisowe rozpocznie działalność w 2026 roku.

Wcześniej do obsługi i konserwacji swoich elektrowni wiatrowych, które powstaną w polskiej części Morza Bałtyckiego, wybrała port w Ustce niemiecka grupa RWE.

O budowie centrum serwisowego dla swoich projektów offshore zdecydowały również konsorcjum Polenergii i Equinoru oraz konsorcjum Orlenu i Northland Power.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.