Będą ułatwienia dla mikroinstalacji wiatrowych i systemów off-grid

Będą ułatwienia dla mikroinstalacji wiatrowych i systemów off-grid
Windspot Sonkyo Energy, flickr cc

Rząd przygotował projekt ustawy, w którym znalazły się przepisy mające znacznie ułatwić proces inwestycji w przydomowe elektrownie wiatrowe. Nowe regulacje obejmują również inwestycje w mikroinstalacje nieprzyłączone do sieci dystrybucyjnej (off-grid).

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców, w której znalazło się kilka rozwiązań związanych z energetyką prosumencką.

Nowe przepisy obejmują między innymi zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii w części dotyczącej prosumentów.

REKLAMA

Niewielka popularność mikroinstalacji wiatrowych

Ustawa przygotowana przez MRIT zakłada zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla mikroinstalacji wiatrowych, które do tej pory nie cieszyły się większym zainteresowaniem prosumentów. Ponad 99 proc. z dotychczas przyłączonych do sieci ponad 1,2 mln mikroinstalacji zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Mikroinstalacji wiatrowych zrealizowano do tej pory w Polsce zaledwie kilkadziesiąt.

Na koniec lutego 2023 roku do sieci dystrybucyjnych w naszym kraju przyłączonych było tylko 57 mikroinstalacji wiatrowych o łącznej mocy około 0,3 MW. Do tego dochodzi kilkadziesiąt instalacji hybrydowych, z których część łączy technologię fotowoltaiczną i wiatrową.

Barierą, która zniechęcała prosumentów do inwestycji w przydomowe elektrownie wiatrowe, była konieczność uzyskania na nie pozwolenia na budowę – w przeciwieństwie choćby do mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło ułatwić inwestycje w mikroinstalacje wiatrowe, proponując w najnowszym projekcie ustawy zniesienie obowiązku uzyskania na nie pozwolenia na budowę.

Domowa elektrownia wiatrowa bez pozwolenia na budowę

Zgodnie z propozycją MRiT do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia zostaną dodane części budowlane wolnostojącej tzw. małej elektrowni wiatrowej – o całkowitej wysokości mieszczącej się w przedziale 3–12 m i mocy nieprzekraczającej mocy mikroinstalacji (50 kW). Ponadto odległość jej usytuowania od granic działki nie może być mniejsza niż jej całkowita wysokość.

Jednocześnie – zgodnie z projektem ustawy – takie inwestycje na etapie zgłoszenia będą wymagały sporządzenia planu sytuacyjnego i projektu architektoniczno-budowlanego. Na etapie rozpoczęcia robót budowlanych konieczne będzie także sporządzenie projektu technicznego i zapewnienie udziału kierownika budowy. Instalacje takie będą podlegały również obowiązkowi powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej.

REKLAMA

Natomiast mikroinstalacje wiatrowe o wysokości do 3 metrów mają zostać zwolnione z pozwolenia na budowę i zgłoszenia.

Jak tłumaczy resort rozwoju, te propozycje mają na celu uproszczenie procesu inwestycyjnego dla mikroinstalacji wiatrowych, a tym samym mają zachęcić inwestorów do budowy takich konstrukcji.

Wprowadzenie zapisu wskazującego, że odległość usytuowania wolnostojącej elektrowni wiatrowej od granic działki będzie nie mniejsza niż jej całkowita wysokość, ma na celu ograniczenie możliwości oddziaływania takiej instalacji na sąsiednie nieruchomości.

Mikroinstalacje również off-grid

W projekcie ustawy przygotowanej przez MRiT pojawił się również przepis, zgodnie z którym do definicji małej instalacji i mikroinstalacji, zamieszczonych w art. 2 pkt 18 i 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii, po fragmentach stanowiących o warunkach dotyczących przyłączenia do sieci („przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV”) dodany zostanie zapis „lub nieprzyłączoną do sieci elektroenergetycznej”.

Jak tłumaczy resort rozwoju, umożliwi to zastosowanie tych definicji również do instalacji wyspowych (off-grid), które mogą być wykorzystywane przez prosumentów i przedsiębiorców. Ma to ułatwić między innymi skorzystanie z programów dofinansowania przeznaczonych na inwestycje w mikroinstalacje OZE.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców został skierowany do uzgodnień i konsultacji, które potrwają do 4 maja br.

Projekt można znaleźć na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.