REKLAMA
 
REKLAMA

W łódzkim zbudują farmę wiatrową za 37 mln zł

W łódzkim zbudują farmę wiatrową za 37 mln zł
fot. Onde

Łączna moc przyłączeniowa nowej farmy wiatrowej w województwie łódzkim wyniesie 20 MW. Inwestorem jest deweloper związany z francuskim potentatem paliwowym TotalEnergies.

Konsorcjum firm Onde i P&Q zawarło umowę z warszawską spółką Enwind realizującą inwestycję wiatrową w Głuchowie w województwie łódzkim. Inwestor  należy do portugalskiego inwestora Novenergia, który z kolei jest częścią francuskiej grupy paliwowo-energetycznej TotalEnergies (wcześniej Total).

Kontrakt jest wart 37,5 mln zł netto, z czego dla Onde przypada 19 mln zł netto.

REKLAMA

Jak informuje Onde, zakres zlecenia obejmuje całościowe wykonanie projektu w formule BoP (balance of plant). Składają się na to: projekt wykonawczy, dostawy urządzeń oraz kompleksowe prace inżynieryjne i budowlane.

Budowa instalacji wiatrowej o mocy 20 MW, składającej się z 10 turbin wiatrowych, ma się zakończyć do 30 września 2024 roku.

4 GW mocy w wietrze

Wartość całej umowy wynosi 37,5 mln zł netto, z czego dla Onde przypada około 19 mln zł netto.

Budowa farm wiatrowych pod klucz to nasza specjalność. Jesteśmy w tym segmencie jednym z liderów w Polsce z ponad 4 GW mocy w portfolio – mówi Piotr Gutowski, wiceprezes zarządu Onde SA. Jak dodaje, jego firma współpracuje z P&Q od wielu lat.

Novenergia  to z kolei nasz nowy klient i liczymy, że Głuchów będzie pierwszym z wielu wspólnych przedsięwzięć. Nasze doświadczenie i renoma pozwalają nam na systematyczną budowę portfela zleceń i utrzymanie silnej pozycji rynkowej w oczekiwaniu na nowe projekty, które w związku z liberalizacją ustawy odległościowej pojawią się wkrótce na rynku – dodaje Gutowski.

REKLAMA

Nie tylko projekty wiatrowe

Onde informuje, że pozyskane zlecenie jest drugą dużą umową spółki w ostatnich tygodniach. 20 czerwca firma podpisała kontrakt na dostawę, montaż i uruchomienie dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej wartości około 48 mln zł netto. Będą to projekty realizowane w województwie wielkopolskim, w formule EPC. Moc każdej farmy wyniesie 10 MW.

Inwestorem jest spółka należąca do Afcon Renewable Energy i Euroenergy (Libra Group). Termin realizacji tej umowy to 31 maja 2024 roku.

Sprzedaż gotowych inwestycji

W ostatnim czasie Onde informowało także o sprzedaży wszystkich udziałów w spółce celowej Cyranka, która jest właścicielem dwóch farm PV. Instalacje znajdują się w Giżycku w województwie warmińsko-mazurskim, a ich łączna moc wynosi 18 MW.

Cyranka zakończyła budowę farm fotowoltaicznych w tym roku. Wraz z nabyciem udziałów w spółce instalacje kupiła Engie Zielona Energia. Wartość transakcji wyniosła około 75 mln zł. Więcej na ten temat w artykule: Farmy fotowoltaiczne na Mazurach sprzedane za 75 mln zł.

Onde jest jednym z największych wykonawców elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce. Pierwszy kwartał br. spółka zamknęła na minusie, równocześnie jednak zanotowała w tym czasie wzrost zamówień.

W okresie od stycznia do marca br. Onde miało 4,92 mln zł straty netto – wobec 16 tys. zł zysku netto w analogicznym okresie 2022 roku. Więcej na temat kwartalnych wyników firmy w artykule: Czołowy wykonawca inwestycji OZE w Polsce notuje stratę.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA