REKLAMA
 
REKLAMA

Jest decyzja lokalizacyjna dla nowej linii przesyłowej

Jest decyzja lokalizacyjna dla nowej linii przesyłowej
Fot. Unsplash - Nicholas Doherty

Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzyskały decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy strategicznej linii przesyłowej na Pomorzu. Linia będzie miała kluczowe znaczenie w kontekście budowy morskich elektrowni wiatrowych. Przewidywany termin oddania jej do użytku będzie zsynchronizowany z uruchomieniem pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

Decyzja lokalizacyjna umożliwi inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę linii 400 kV Choczewo-Żarnowiec, która jest jednym z elementów programu inwestycyjnego realizowanego przez krajowego operatora systemu przesyłowego na Pomorzu. W ramach programu do 2028 r. na terenie województwa pomorskiego powstaną cztery nowe linie 400 kV o łącznej długości około 250 km oraz dwie stacje elektroenergetyczne – w gminach Choczewo i Słupsk.

Linia Choczewo-Żarnowiec połączy budowaną obecnie stację elektroenergetyczną Choczewo z istniejącą stacją Żarnowiec w gminie Krokowa. Umożliwi to przesłanie energii z morskich farm wiatrowych do krajowego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Linia będzie miała długość około 19,5 km i będzie przebiegać przez gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa. Poprowadzona zostanie w większości na obszarach rolnych, pastwiskach, łąkach i terenach leśnych.

Początek budowy linii Choczewo-Żarnowiec zaplanowano na 2024 r., a zakończenie na 2026 r. Ten termin jest zbieżny z planowanym zakończeniem realizacji projektu Baltic Power.

REKLAMA

11 GW mocy z farm wiatrowych

Do 2040 r. morskie farmy wiatrowe mają zapewnić Polsce aż 11 GW mocy, co dwukrotnie przekracza moc dostarczaną przez największą w kraju elektrownię w Bełchatowie.

Baltic Power to morska farma wiatrowa budowana przez Orlen i kanadyjski Northland Power. Instalacja wyposażona będzie w turbiny Vestasa i ma osiągnąć moc 1,2 GW. Jej uruchomienie planowane jest na rok 2026. Więcej szczegółów na ten temat w: Orlen rusza z wyczekiwaną inwestycją.

Rok później ruszyć ma pierwszy etap innej morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku – Baltica 2. Będzie to farma wiatrowa o docelowej mocy 1,5 GW. Projekt Baltica rozwijany jest przez spółkę PGE we współpracy z duńskim koncernem Orsted. We obu etapach inwestycji Baltica planowane jest uruchomienie farm wiatrowych o mocy około 2,5 GW.

Parę miesięcy temu inwestor informował o uzyskaniu wstępnej decyzji kredytowej dla projektu Baltica od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Więcej na ten temat w: Ogromne finansowanie dla PGE na projekt Baltica.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA