REKLAMA
 
REKLAMA

Baza serwisowa dla offshore w Polsce coraz bliżej

Baza serwisowa dla offshore w Polsce coraz bliżej
fot. Orlen

Morska farma wiatrowa Baltic Power, rozwijana m.in. przez Grupę Orlen, będzie obsługiwana z bazy serwisowej w Łebie. Ruszyły prace przy budowie tego portu.

Baltic Power to morska farma wiatrowa należąca do Grupy Orlen i kanadyjskiej spółki Northland Power. Baza serwisowa w Łebie ma obsługiwać tę farmę przez cały cykl jej życia, tj. minimum 25 lat. Na lokalizację bazy wybrana została Łeba, a w ubiegłym roku inwestorzy wyłonili jej generalnego wykonawcę, którym została spółka Erbud.

Baza w Łebie będzie portem macierzystym dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie Baltic Power. Jak podaje Orlen, zatrudnienie w niej znajdzie łącznie około 60 pracowników. Teraz firma poinformowała o rozpoczęciu prac przy budowie.

REKLAMA

Przy wyborze lokalizacji baz serwisowych kluczowe znaczenie ma ich odległość od inwestycji, zapewniająca najkrótszy czas dotarcia ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power będzie to zaledwie 40 minut, co możemy uznać za bardzo dobry wynik. Liczymy też, że około 60 nowych miejsc pracy, jakie stworzy nasz projekt, będzie realnym wsparciem dla lokalnego rynku pracy w Łebie i jej okolicach – mówi Jens Poulsen, członek zarządu Baltic Power.

Lądowa infrastruktura dla offshore

Baza serwisowa w Łebie ma być gotowa w 2025 r. Rok później planowane jest uruchomienie farmy wiatrowej Baltic Power.

W porcie w Łebie znajdą się m.in. magazyn części zamiennych oraz warsztat. Teren bazy zajmie około 1,1 hektara. Nabrzeże ma być w stanie przyjmować jednostki o maksymalnej długości 35 m. Baza będzie obsługiwana na stałe przez trzy lub cztery specjalistyczne jednostki do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda może zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem.

Zadania techników operujących z bazy serwisowej obejmą przede wszystkim utrzymanie prawidłowej pracy farmy wiatrowej, m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin pod kątem ich wydajności, zużycia i parametrów działania poszczególnych elementów. W razie konieczności przeprowadzane będą bieżące naprawy. Pracę techników ma wspierać system informatyczny do zarządzania produkcją.

REKLAMA

Projektom morskiej energetyki wiatrowej towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę na lądzie. Już dzisiaj w gminie Choczewo powstaje stacja umożliwiająca odbiór energii z morza, a w Świnoujściu terminal instalacyjny Orlen Neptun, który posłuży m.in do budowy Baltic Power. Łeba jest kolejną lokalizacją, która będzie pełniła ważną funkcję w ekosystemie obsługi polskiej branży offshore wind. Baza serwisowa, która jest w stanie szybko odpowiadać na bieżące potrzeby eksploatacyjne, będzie kluczowa dla utrzymania maksymalnej wydajności naszej inwestycji – informuje Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlenu.

Szacunkowy koszt inwestycji wynosi około 62 mln zł.

Baltic Power

Jak podaje Orlen, morska farma wiatrowa Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore w Polsce. Jego przygotowanie zakończyło się we wrześniu 2023 r., kiedy to inwestorzy uzyskali pełne finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Należą do nich m.in.: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Euler Hermes, Export Development Canada oraz Export and Investment Fund of Denmark. Orlen szacował wówczas, że w ciągu pierwszych pięciu lat eksploatacji Baltic Power może wygenerować dodatkowe średnioroczne wolne przepływy pieniężne w wysokości około 140 mln euro.

Projekt uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę oraz kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty zgodnie z harmonogramem. Na Baltic Power zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe Vestasa o mocy 15 MW. Orlen informuje, że będzie to pierwsza na świecie morska farma wiatrowa, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali.

Wraz z zakończeniem budowy w 2026 r. Baltic Power będzie pierwszą działającą na polskim Bałtyku morską farmą wiatrową. Ma ona pokryć 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię i ograniczyć emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA