REKLAMA
 
REKLAMA

W Szczecinie rusza budowa fabryki komponentów turbin wiatrowych

W Szczecinie rusza budowa fabryki komponentów turbin wiatrowych
Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Król Danii Fryderyk X wmurowaniem kamienia węgielnego symbolicznie otworzył w Szczecinie budowę fabryki komponentów ogromnych morskich elektrowni wiatrowych.

Zakład duńskiej firmy Vestas powstaje w stoczniowo-portowym zagłębiu Szczecina na Ostrowie Brdowskim w kompleksie hal po dawnym ST3 Offshore. Będzie to pierwszy, ale nie jedyny zakład firmy Vestas w Polsce. Niebawem rozpoczną się prace budowlane.

Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski podpisał już decyzję lokalizacyjną, zgodę na plan zagospodarowania przestrzennego i zgodę na rozbudowę fabryki. Do istniejących hal zostaną dobudowane nowe.

REKLAMA

Jak wyjaśnia Jagna Kubańska-Łyczakowska z firmy Vestas, w zakładzie będą produkowane gondole dla morskich elektrowni wiatrowych V236-15.0 MW.

Produkcja kluczowych elementów ogromnych turbin ma ruszyć w 2025 r. Zatrudnienie w zakładzie ma znaleźć około 700 osób. Urządzenia z największej fabryki offshore w Polsce trafią zarówno na rynek krajowy, jak i globalny.

Podczas uroczystości w Szczecinie Henrik Andersen, CEO Vestasa, zaznaczył, że Vestas wkrótce zamierza ruszyć z budową kolejnego zakładu offshore Szczecinie. Ta fabryka ma produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW i rozpocząć działalność w 2026 r. W drugim zakładzie Vestas stworzy ponad 1000 miejsc pracy.

REKLAMA

Turbiny dla Baltic Power

Turbiny Vestasa produkowane w szczecińskim zakładzie będą wykorzystywane m.in. na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power – wspólnym przedsięwzięciu Orlenu i Northland Power. Dla tego projektu Vestas ma dostarczyć 76 turbin wiatrowych. Staną one na powierzchni około 130 km2.

Baltic Power jest jedną z pierwszych morskich farm wiatrowych na świecie, na której zostaną zainstalowane ogromne turbiny V236-15.0 MW. Największe elektrownie wiatrowe Vestasa mają wysokość ponad 200 metrów, a powierzchnia wirnika każdej turbiny wynosi około 43 tys. m2.

Farma wiatrowa Baltic Power ma być gotowa 2026 r. i osiągnąć moc niemal 1,2 GW. Baltic Power wyprodukuje czystą energię równą zapotrzebowaniu 1,5 mln gospodarstw domowych, co pozwoli pokryć około 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię i ograniczyć emisję CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA