REKLAMA
 
REKLAMA

Ignitis z rekordowym wzrostem zielonych inwestycji

Ignitis z rekordowym wzrostem zielonych inwestycji
Fot. Pixabay - Andreas Senftleben

Wyniki finansowe Grupy Ignitis za 2023 r. wskazują na rosnące znaczenie branży zielonej energii. Jak podaje firma, jej inwestycje w ubiegłym roku wzrosły o 79,6 proc. – do poziomu 937,1 mln euro. Były ukierunkowane głównie na nowe lądowe projekty wiatrowe. Projekty inwestycyjne z segmentu OZE grupa realizowała w Polsce i krajach bałtyckich.

Jeden z największych koncernów energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego przekroczył prognozy zysków na 2023 r. i osiągnął – jak podaje – rekordowy poziom inwestycji. Wzrost napędzały przede wszystkim nowe projekty z segmentu OZE, m.in. farmy wiatrowe, oraz inwestycje w segment dystrybucji.

Od początku 2023 r. portfel zielonych mocy wytwórczych grupy wzrósł do 7,1 GW (z 5,1 GW), zainstalowane moce wytwórcze zwiększyły się do 1,3 GW (z 1,2 GW), a zabezpieczone moce wytwórcze – do 2,9 GW (z 1,6 GW).

REKLAMA

Darius Maikštėnas, prezes Grupy Ignitis, podkreśla zaangażowanie firmy w realizację celu, jakim jest stworzenie w regionie w 100 proc. ekologicznego i bezpiecznego ekosystemu energetycznego.

Inwestujemy więcej niż kiedykolwiek w morską energetykę wiatrową i inne projekty związane z energią odnawialną, zarówno w Polsce, jak i krajach bałtyckich – mówi prezes.

Paweł Dominik, p.o. prezesa zarządu Ignitis Polska, podsumowuje, jakie kamienie milowe w rozwoju portfela zielonych inwestycji osiągnęła firma. – W minionym roku pierwszą energię do sieci oddała nasza kolejna farma wiatrowa w Polsce – Silesia I o mocy 50 MW. Co więcej, grupa podpisała największą zewnętrzną 10-letnią korporacyjną umowę PPA z firmą Umicore w Polsce. Obejmuje ona znaczną część oczekiwanej produkcji energii elektrycznej z naszej kolejnej farmy na Dolnym Śląsku – Silesia II o planowanej mocy 137 MW.

Skorygowana EBITDA grupy wyniosła 484,7 mln euro (przy prognozowanych 430–480 mln euro). Wzrost skorygowanej EBITDA odnotowano we wszystkich segmentach działalności z wyjątkiem sektora zielonych mocy wytwórczych.

REKLAMA

Projekty wiatrowe Ignits

W 2023 r. Grupa Ignitis osiągnęła liczne postępy w rozwoju morskich farm wiatrowych. Litewski koncern zwyciężył w przetargu na na pierwszą morską farmę wiatrową o mocy 700 MW. Powstanie ona w odległości około 30-36 km od wybrzeży Litwy na obszarze około 120 km2. W estońskich przetargach na morską energetykę wiatrową Ignitis wraz ze swoim partnerem Copenhagen Infrastructure Partners zabezpieczył tereny dla projektów w estońskiej części Morza Bałtyckiego o oczekiwanej mocy 1–1,5 GW. Z kolei morski projekt wiatrowy Moray West (882 MW) realizowany na Morzu Północnym uzyskał finansowanie.

Pod koniec 2023 r. koncern podpisał umowę na finansowanie lądowej farmy wiatrowej Możejki na Litwie. Położona w północno-zachodniej części Litwy, przy granicy z Łotwą, farma wiatrowa Możejki o mocy 63 MW będzie się składać z 14 turbin wiatrowych (o mocy 4,5 MW każda). Ich łączna zdolność produkcji energii jest szacowana na ponad 200 GWh rocznie. Na tę inwestycję spółka zależna Ignitis otrzyma z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Nordyckiego Banku Inwestycyjnego (NIB) pożyczkę w wysokości 64 mln euro.

Ignitis chce mieć 5 GW mocy zainstalowanej w 2030

Celem Grupy Ignitis jest czterokrotne zwiększenie mocy zielonej generacji z 1,2 GW w 2022 r. do 4–5 GW do 2030 r. Grupa Ignitis dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto w latach 2040–2050. W osiągnięciu celu ma pomóc rozwój portfela inwestycji w OZE ze szczególnym naciskiem na morską energetykę wiatrową, lądową energetykę wiatrową, fotowoltaikę i magazynowanie energii.

Litewska firma jest aktywna na polskim rynku energetyki odnawialnej. O tym, jak Grupa Ignitis rozwija projekty OZE, pisaliśmy w artykule: Ignitis inwestuje w rozwój energetyki wiatrowej.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA