REKLAMA
 
REKLAMA

Farma wiatrowa Taurona ma tymczasowe pozwolenie na użytkowanie

Farma wiatrowa Taurona ma tymczasowe pozwolenie na użytkowanie
Fot. Tauron

Największa budowana obecnie przez Tauron farma wiatrowa uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie. To oznacza, że wyprodukowana przez nią pierwsza energia elektryczna będzie mogła zostać wprowadzona do sieci.

Zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim w gminie Karlino farma wiatrowa Mierzyn obejmuje 15 turbin wiatrowych o mocy 3,9 MW. Łączna moc farmy wiatrowej wynosi 58,5 MW. Wieże mierzą ponad 130 m wysokości, a całkowita wysokość wiatraka osiąga niemal 200 m.

Pozytywna weryfikacja działania turbin wiatrowych

Uzyskanie pozwolenia jest efektem pozytywnej weryfikacji działania turbin wiatrowych i urządzeń elektroenergetycznych podczas podania pierwszego napięcia. Podanie napięcia na linie kablowe średniego napięcia na terenie farmy wiatrowej oraz na same turbiny wiatrowe nastąpiło w marcu. Jak wyjaśnia Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu spółki Tauron Zielona Energia, podanie napięcia polegało na załączeniu kilkunastokilometrowej linii WN 110 kV ze stacji elektroenergetycznej Dunowo do GPO Mierzyn.

REKLAMA

Farma Mierzyn to największy projekt realizowany w Grupie Tauron w obszarze lądowej energetyki wiatrowej. Podanie napięcia stanowi jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji, której zakończenie planujemy jeszcze w tym roku – mówi Michał Orłowski, wiceprezes ds. majątku i rozwoju spółki Taurona Polska Energia. – Do końca 2024 r. planujemy oddać do użytku jeszcze dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 60 MW oraz farmę fotowoltaiczną Proszówek o mocy 55 MW. W fazie analizy inwestycyjnej oraz w dewelopmencie własnym znajduje się kolejnych kilkanaście projektów OZE i magazynów energii.

Budowę farmy Mierzyn, która – jak podaje spółka – realizowana jest zgodnie z założonym harmonogramem, prowadzi Tauron Zielona Energia, spółka odpowiedzialna w grupie za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

Inwestycja zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 r. Ilość energii wyprodukowanej przez farmę wiatrową Mierzyn będzie równa rocznemu zapotrzebowaniu na prąd ponad 68 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Projekty wiatrowe i słoneczne Grupy Tauron

Obecnie do Grupy Tauron należy 11 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 417 MW. Są to instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi. Pięć kolejnych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW jest obecnie w budowie. Trzy z nich zostaną uruchomione jeszcze w tym roku – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie w 2025 r.

Grupa eksploatuje dziś także trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach), a kolejne trzy buduje. Są to farmy fotowoltaiczne: Proszówek (55 MW), Postomino (90 MW) i Bałków (54 MW). Farma PV Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino i Bałków w 2025 r. Farma PV Postomino będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo. Będzie to pierwszy projekt Taurona realizowany w formule cable pooling. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi prawie 700 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy).

W ramach swojego programu Zielony Zwrot Taurona spółka systematycznie powiększa swój portfel projektów OZE – poprzez własne inwestycje i akwizycje rynkowe. Tauron chce podwoić stan posiadania mocy zainstalowanej energetyce wiatrowej do 2025 r., a w 2030 r. planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 r. zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 r. chce mieć inwestycje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1400 MW.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Szkoda ze farma stala przez ponad pol roku najbardziej wietrznych miesiecy czekajac na rozruch

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA