Kolejny kontrakt Google na europejskim rynku OZE

Kolejny kontrakt Google na europejskim rynku OZE
Fot. Statkraft

To kolejna inwestycja Google w europejskim sektorze OZE. Tym razem internetowy potentat podpisał umowę na zakup energii z ogromnej lądowej farmy wiatrowej, która powstanie w Norwegii.

Umowa dotyczy zakupu 100 proc. zielonej energii produkowanej na farmie wiatrowej o nazwie Tellenes, której moc ma wynieść docelowo 160 MW, na co złoży się 50 elektrowni wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,2 MW. Po uruchomieniu ma to być największa lądowa farma wiatrowa w krajach nordyckich.

Umowa na zakup energii (Power Purchase Agreement – PPA) zostanie zawarta na okres 12 lat. Zakupiona w ten sposób energia zostanie wykorzystana docelowo do zasilania europejskich serwerowni Google.

REKLAMA

Farma wiatrowa ma powstać w koło miasta Stavanger na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii. Projekt posiada już niezbędne pozwolenia, a wszystkie elektrownie wiatrowe mają zostać oddane do użytku w przyszłym roku. Operatorem farmy wiatrowej Tellenes będzie firma Norsk Vind Energi.

REKLAMA

Dla Google to już 17. duża umowa na zakup energii, jaką zawarł do tej pory z operatorem odnawialnych źródeł energii w celu zasilenia swojej infrastruktury.

Pod koniec ubiegłego roku, w okresie paryskiego szczytu klimatycznego COP21, Google poinformował o nowych kontraktach na zakup energii z OZE o łącznej mocy 781 MW. Chodzi m.in. o dwie farmy wiatrowe w stanie Oklahoma, w przypadku których internetowy potentat kupi energię z elektrowni wiatrowych o mocy po 200 MW. Pierwsza z farm wiatrowych należy do dewelopera Renewable Energy Systems Americas, a druga do francuskiego EDF. Dodatkowo Google będzie odbierać energię z farm wiatrowych o mocy 225 MW od operatora Invenergy.

Google informował wówczas, że kupi energię z OZE także poza USA – w Ameryce Południowej i Europie. W pierwszym przypadku chodzi o 80 MW z farmy fotowoltaicznej, którą w Chile zbuduje wywodząca się z Hiszpanii Acciona Energia. Z kolei w Europie Google kupi energię z położonej w Szwecji farmy wiatrowej o mocy 76 MW, którą zbuduje firma Eolus Vind AB.

Potentat z Doliny Krzemowej od dłuższego czasu zapewnia, że swoje zapotrzebowanie na energię pokryje docelowo w całości ze źródeł odnawialnych. 

gramwzielone.pl