Szczecin: fabryka fundamentów do morskich wiatraków z nowym właścicielem

Szczecin: fabryka fundamentów do morskich wiatraków z nowym właścicielem
Fot. Bilfinger Mars Offshore

Szczecińska fabryka należąca do Bilfinger Mars Offshore rozpoczęła niedawno dostawy pierwszych fundamentów do morskich wiatraków. Teraz zmienia się jej współwłaściciel.

Fabryka, która produkuje fundamenty do morskich wiatraków, powstała w ramach joint venture pomiędzy niemiecką firmą Bilfinger oraz funduszem inwestycyjnym Mars, zarządzającym grupą spółek z branży stoczniowej i konstrukcji stalowych.

Szczecińska fabryka otrzymała swój pierwszy kontrakt na dostawę fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych w ubiegłym roku. Teraz w jego ramach rozpoczęto transport wyprodukowanych w Szczecinie elementów morskich wiatraków.

REKLAMA

Wyprodukowane przez BMO fundamenty morskich elektrowni wiatrowych montowane będą na brytyjskiej morskiej farmie wiatrowej Race Bank (planowana moc 580 MW), około 27 km od Blakeney Point u wybrzeży hrabstwa Norfolk. Więcej o tym kontrakcie w artykule: Szczecin: transport pierwszych fundamentów dla offshore.

REKLAMA

Niemiecki współwłaściciel szczecińskiej fabryki Bilfinger poinformował o sprzedaży swoich udziałów w spółce Bilfinger Mars Offshore.

Niemcy sprzedadzą swoje udziały zarówno w produkcji fundamentów do morskich wiatraków jak i oddziale zajmującym się ich montażem. W pierwszym wypadku klientem jest niemiecki holding VTC Group Munich, a w drugim Dutch Van Oord Group.

Nowy współwłaściciel szczecińskiej fabryki VTC Group Munich generuje roczne przychody rzędu 600 mln euro i zatrudnia ok. 3,3 tys. pracowników. VTC Group Munich będzie mieć 62,5 proc. udziałów w Bilfinger Mars Offshore, a fundusz Mars utrzyma udział na poziomie 37,5 proc.

gramwzielone.pl