Energia z farm wiatrowych w USA kosztuje już tylko 0,02 USD/kWh

Energia z farm wiatrowych w USA kosztuje już tylko 0,02 USD/kWh
Fot. kcdsTM, flickr cc

Do takiego wniosku dochodzą autorzy raportu, którego wykonanie zlecił amerykański rząd. Tylko w ubiegłym roku w USA powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 8,6 GW, a koszt tych inwestycji w przeliczeniu na jednostkę instalowanej mocy był znacznie niższy niż w przypadku farm wiatrowych budowanych jeszcze kilka lat temu. 

W nowej edycji corocznego raportu pt. Wind Technologies Market Report, który wykonuje Lawrence Berkeley National Laboratory na zlecenie amerykańskiego Departamentu Energii (Department of Energy), uwagę zwraca wskazana przez autorów raportu niska przeciętna cena energii w kontraktach długoterminowych na zakup energii z nowych farm wiatrowych na poziomie zaledwie 0,02 dol.kWh (około 0,07 zł/kWh).

Taka cena to w dużej mierze efekt spadku cen turbin wiatrowych, które w ubiegłym roku w USA sprzedawano przeciętnie za 850-1250 dol./kW, podczas gdy jeszcze w 2008 r. ta cena przekraczała 1500 dol./kW.

REKLAMA

Natomiast przeciętny całkowity koszt inwestycji wyniósł około 1690 dol./kW, czyli był mniejszy o około 640 dol./kW w porównaniu do kosztów z lat 2009-2010.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że jeszcze w 2009 r. cena energii na amerykańskim rynku w długoterminowych kontraktach na zakup energii z farm wiatrowych wynosiła jeszcze około 0,07 dol./kWh.

W raporcie 2015 Wind Technologies Market Report podkreśla się, że niska cena za energię z farm wiatrowych to w dużej mierze efekt projektów realizowanych w centralnym regionie USA, który charakteryzuje się świetnymi warunkami wiatrowymi i w którym w ostatnich latach budowano większość amerykańskich farm wiatrowych.

REKLAMA

Rozwój energetyki wiatrowej w USA i tańsze ceny energii z farm wiatrowych, obok spadku kosztów technologii, to po części także efekt oferowanych na poziomie federalnym ulg podatkowych.

W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 8,59 GW, co przełożyło się na inwestycje warte 14,5 mld dolarów i co stanowiło aż 41 proc. potencjału wszystkich elektrowni oddanych do użytku w amerykańskiej energetyce. Rok wcześniej ten udział wynosił 24 proc.

Aż 73 proc. zainstalowanych w ubiegłym roku w USA turbin dostarczyły dwie firmy – amerykański GE (44 proc.) i duński Vestas (33 proc.) Kolejny był Siemens z udziałem rzędu 14 proc.

Według autorów raportu, łączny potencjał farm wiatrowych w USA na koniec ubiegłego roku wzrósł do 74 GW, a obecny udział energetyki wiatrowej w amerykańskm miksie energetycznym wynosi około 5,6 procent.

Link do raportu 2015 Wind Technologies Market Report.

gramwzielone.pl