60 euro/MWh za energię z morskiej farmy wiatrowej w Danii

60 euro/MWh za energię z morskiej farmy wiatrowej w Danii
Fot. Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wygrał zorganizowaną w Danii aukcję dla offshore, proponując sprzedaż energii po cenie, która wydaje się nieosiągalna na obecnym etapie rozwoju technologii morskich wiatraków. Oceniając tą ofertę, trzeba jednak wziąć pod uwagę uwarunkowania plnaowanych projektów, które umożliwiają redukcję kosztów w porównaniu do projektów realizowanych na pełnym morzu.

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wygrał aukcję dla offshore, którą zorganizowały duńskie władze, oferując rekordowo niską – jak na energetykę wiatrową na morzu – cenę na poziomie ok. 60 euro/MWh.

Chodzi o dwa projekty o nazwie Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, które zostaną zrealizowane na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego. Łączna moc elektrowni wiatrowych ma wynieść 350 MW.

REKLAMA

– Wraz z naszą ofertą pokazujemy, że jesteśmy w stanie redukować koszty morskich farm wiatrowych szybciej niż zakładano jeszcze kilka lat temu – komentuje Gunnar Groebler z Vattenfalla.

Tak niska cena wynika nie tylko z zakładanej przez Vattenfall dalszej redukcji kosztów technologii offshore, ale również jest efektem uwarunkowań planowancyh projektów. Chodzi o inwestycje, które mają powstać w bliskiej odległości od wybrzeża, co znacząco ograniczy koszty budowy fundamentów i infrastruktury, dzięki której energia będzie przesyłana na ląd.

Budowa farm wiatorwych ma się rozpocząć w roku 2019, a uruchomienie pierwszych turbin zaplanowano już na rok 2020.

REKLAMA

Vattefall to globalny lider w rozwoju energetyki wiatorwej na morzu. Potencjał wszystkich elektrowni wiatrowych szwedzkiego koncernu wynosi już 2,265 GW, z czego 1,325 GW to potencjał wiatrowy na morzu. Szwedzi posiadają farmy wiatrowe w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii. W tym ostatnim kraju Vattenfall ma na razie farmy wiatrowe o łącznej mocy 402 MW.

Do tej pory najniższą cenę za sprzedaż energii z morskich farm wiatorwych zaproponował w aukcjach w Holandii duński koncern energetyczny Dong, zdobywając licencję na budowę instalacji o łącznej mocy 700 MW dzięki ofercie na poziomie 72,7 euro/MWh.

Ta cena ma nie uwzględniać jednak kosztów przesyłu. Za podłączenie farm wiatrowych Borssele 1 i 2 do lądowej infrastruktury energetycznej będzie odpowiadać firma TenneT. Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope szacuje, że przy uwzględnieniu kosztów przyłączenia cena za energię z projektów Borssele 1 i 2 musiałaby wynieść około 87 euro/MWh. 

Wykonywane do tej pory analizy spadku kosztów produkcji energii z morskich farm wiatrowych mówiły o osiągnięciu kosztów poniżej 100 euro/MWh dopiero po roku 2020. Teraz wydaje się, że tą granicę branża offshore może przekroczyć szybciej.

Cel kosztu energii z offshore poniżej 100 euro/MWh do roku 2020 wyznaczył m.in. Dong. – Wraz z projektami Borssele 1 i 2 pierwszy raz schodzimy z kosztem energii elektrycznej (Levelised Cost of Electricity – LCOE) poniżej 100 euro/MWh, wykonując milowy krok branży trzy lata wcześniej niż planowano – komentował Samuel Leupold z Dong Energy. 

Cel redukcji kosztów morskiej energii wiatrowej wyznaczyli niedawno ministrowie ds. energii z 10 państw Unii Europejskiej (bez udziału Polski). Podobne porozumienie podpisali tego samego dnia szefowie 11 czołowych europejskich koncernów energetycznych (w tym Vattenfall). Energia z morskich farm wiatrowych ma kosztować mniej niż 80 euro/MWh z nowych instalacji, które powstaną do roku 2025.

red. gramwzielone.pl