Na Bałtyku powstanie kolejna farma wiatrowa. Rekordowo niska cena za energię

Na Bałtyku powstanie kolejna farma wiatrowa. Rekordowo niska cena za energię
Vattenfall press

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wygrał przeprowadzoną przez duńskie władze aukcję, dzięki czemu zbuduje na Bałtyku ogromną farmę wiatrową. Szwedzi zaoferowali rekordowo niską cenę za energię.

Dzięki wygranej aukcji Vattenfall zbuduje zlokalizowaną w duńskiej części Morza Bałtyckiego farmę wiatrową Kiegers Flak o mocy 600 MW, która powstanie na powierzchni 132 km2. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

Morska farma wiatrowa Kiegers Flak ma produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii.

REKLAMA

Szwedzi zaproponowali w aukcji sprzedaż energii po rekordowo niskiej cenie 49,9 euro/MWh. To rekord w globalnej branży offshore i jednocześnie jedna z najniższych cen zaproponowanych w ogóle w aukcjach dla OZE. Niższe ceny zaoferowano jak dotąd w kilku aukcjach dla fotowoltaiki odbywających się w Chile, Meksyku czy Dubaju.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) podał ostatnio aktualne średnie koszty produkcji energii z różnych źródeł, ustalając przeciętny koszt produkcji energii z morskich farm wiatrowych, w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity), w II połowie br. na 126 USD/MWh (około 115 EUR/MWh), czyli na poziomie o 28 proc. niższym w porównaniu do II półrocza 2015 r.

W tym roku Vattenfall zaoferował już wyjątkowo niską cenę w przypadku innej aukcji organizowanej w Danii. W przypadku licencji na budowę farmy wiatrowej o mocy 350 MW Szwedzi zaproponowali cenę 60 EUR/MWh. Jednak ten projekt będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej, co znacząco ograniczy jego koszt w porównaniu do inwestycji realizowanych na pełnym morzu.

W lutym 2015 r. Vattenfall wygrał również trzecią z organizowanych ostatnio w Danii aukcji dla offshore, a w czerwcu br. podjął ostateczną decyzję o realizacji tej inwestycji (Final Investment Decision – FID).

Morska farma wiatrowa Horns Rev 3 o mocy 400 MW ma kosztować 1 mld euro, a jej uruchomienie przewidziano na 2018 r. Zastosowane zostaną elektrownie wiatrowe duńsko-japońskiego konsorcjum Vestas MHI, każda o mocy ok. 8 MW.

Przyznana przez duńskie władze taryfa za sprzedaż energii wyniesie w tym wypadku ok. 103 EUR/MWh. Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE ma być znacząco niższy i wynieść, biorąc pod uwagę cały przewidziany okres funkcjonowania, ok. 85 EUR/MWh.

REKLAMA

Vattenfall to jeden z czołowych inwestorów na rynku europejskiej energetyki wiatrowej. W ubiegłym roku należące do Szwedów farmy wiatrowe, zlokalizowane w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i Holandii, wyprodukowały w sumie około 6 TWh energii elektrycznej.

Vattenfall jest obecnie drugim największym na świecie operatorem morskich farm wiatrowych. W sumie Szwedzi posiadają farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,2 GW, z czego 1,3 GW to farmy wiatrowe na morzu, a do końca tej dekady zobowiązali się do podwojenia potencjału swojego parku wiatrowego do 4 GW oraz do zainwestowania w energetyce wiatrowej w sumie około 5 mld euro. 

Farmy wiatrowe na Bałtyku

Obecnie na Morzu Bałtyckim (w jego niemieckiej części) działają na razie dwie farmy wiatrowe – EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW. Jednak w ciągu kilku lat potencjał morskich farm wiatrowych na Bałtyku powinien znacznie wzrosnąć.

Ostatnio niemiecki koncern energetyczny E.ON i norweski Statoil rozpoczęły budowę morskiej farmy wiatrowej Arkona, która będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugia i będzie się składać z 60 elektrowni wiatrowych Siemensa o łącznej mocy 385 MW. Elektrownie wiatrowe staną na wodach, których głębokość sięga do 37 m.

Inwestycja, której koszt wycenia się na 1,2 mld euro, ma zostać oddana do użytku w 2019 r. Po jej uruchomieniu niemiecki E.ON stanie się pierwszą firmą, która posiada morskie farmy wiatrowe zarówno na Morzu Północnym jak i Bałtyckim.

Natomiast w połowie tego roku ruszyła budowa innej farmy wiatrowej, która powstanie na Bałtyku. Farma wiatrowa Wikinger ma być zlokalizowana również w pobliżu wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2. Jej moc wyniesie 350 MW i będzie się składać z 70 elektrowni wiatrowych, które dostarczy firma Adwen (joint venture hiszpańskiej Gamesy i francuskiej Arevy).

Uruchomienie farmy wiatrowej Wikinger, którą realizuje hiszpańska Iberdrola i której koszt szacuje się na 1,4 mld euro, zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Plany budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim mają także dwie polskie firmy – PGE i Polenergia. Bliższa realizacji jest ta druga, która na projekt Bałtyk Środkowy III o mocy od 600 do 1200 MW uzyskała już decyzję środowiskową.

red. gramwzielone.pl