PO: dzisiaj wniosek do TK ws. ustawy odległościowej

PO: dzisiaj wniosek do TK ws. ustawy odległościowej
Fot. Platforma Obywatelska

Wprowadzonymi zmianami w prawie PiS de facto zabija energetykę wiatrową w Polsce, podczas gdy energia wiatrowa jest najtańszym z odnawialnych źródeł energiiczytamy w komunikacie Platformy Obywatelskiej na temat skierowania tzw. ustawy antywiatrakowej do Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj tzw. „Gabinet Cieni” Platformy Obywatelskiej na swoim posiedzeniu zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego przygotowanej przez PiS i przyjętej w tym roku ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nazywanej ustawą antywiatrakową lub odległościową – ze względu na wpisane do niej restrykcyjne kryterium minimalnej odległości farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych, które w praktyce niemal całkowicie wyklucza możliwość stawiania w Polsce nowych farm wiatrowych.

Zdaniem Platformy, obowiązujące od połowy lipca br. nowe regulacje dla energetyki wiatrowej zostały przygotowane „arbitralnie, bez oparcia w przeprowadzonych badaniach i analizach”.

REKLAMA
REKLAMA

We wniosku, który już dzisiaj ma trafić do Trybunału Konstytucyjnego, wskazuje się, że ustawa narusza m.in. zasadę ochrony własności i wolności działalności gospodarczej, ingeruje w zasadę samodzielności samorządów, a także łamie tzw. zasadę pomocniczości i zasadę zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z ustawą odległościową, elektrownie wiatrowe będzie można lokalizować wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a każdy wiatrak będzie można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości (wraz z wirnikiem i łopatami) od zabudowań mieszkalnych i mieszanych oraz obszarów szczególnie cennych z przyrodniczego punktu widzenia (np. parków narodowych czy krajobrazowych, rezerwatów).

Ustawa nakłada też nowe obciążenia podatkowe, które mogą prowadzić nawet do kilkukrotnego wzrostu kosztów podatkowych u operatorów zbudowanych wcześniej elektrowni wiatrowych.

red. gramwzielone.pl