Rekord energetyki wiatrowej również w Estonii

Rekord energetyki wiatrowej również w Estonii
Senvion press

W ostatnich dniach energetyka wiatrowa notowała rekordową produkcję nie tylko w Polsce. Estoński operator systemu elektroenergetycznego poinformował o rekordowej produkcji energii wiatrowej, którą odnotowano wczoraj i przedwczoraj.

Podczas, gdy 26 grudnia farmy wiatrowe w Polsce, których łączny nominalny potencjał wynosi już niemal 5,8 GW, pracowały z rekordową mocą przekraczającą 4,9 GW, swój rekord produkcji energii w wiatru odnotowali też Estończycy.

Estoński operator systemu przesyłowego Elering podał, że w dniu 26 grudnia farmy wiatrowe w Estonii wyprodukowały w sumie 5,046 GWh energii elektrycznej, pracując z rekordową mocą 255,8 MW w godzinach porannych i odpowiadając za ponad 26 proc. krajowego miksu wytwarzania.

REKLAMA

Wczoraj w godzinach wieczornych farmy wiatrowe w Estonii pracowały jeszcze z mocą przekraczającą 190 MW.

Wcześniejszy rekord produkcji energii z OZE Estończycy odnotowali w czerwcu br., kiedy podczas jednego z weekendów udział energetyki wiatrowej w krajowym miksie wytwarzania przekroczył również 26 proc.

Na koniec 2015 r. w Estonii działały farmy wiatrowe o mocy 303 MW, przy czym w ubiegłym roku estoński potencjał wiatrowy zwiększył się tylko o 0,7 MW, a rok wcześniej o 22,8 MW.

Najwięcej mocy w energetyce wiatrowej wśród krajów bałtyckich ma Litwa. Potencjał farm wiatrowych działających w tym kraju na koniec 2015 r. wynosił 424,3 MW, przy czym w 2015 r. uruchomiono nowe elektrownie wiatrowe o mocy 144,7 MW.

Najmniej mocy w wietrze mają Łotysze, którzy posiadali na koniec ubiegłego roku farmy wiatrowe o łącznej mocy tylko 61,7 MW, a w 2015 r. nie podłączyli do sieci żadnego wiatraka.

REKLAMA

Jak wynika z danych Elering, w I kwartale br. OZE w Estonii zaspokoiły ogółem 13 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, produkując w tym czasie 345 GWh energii elektrycznej, podczas gdy w całym 2015 r. było to ogółem 16,7 proc.

W I kwartale br. energetyka wiatrowa odpowiadała za 42 proc. generacji energii z OZE, produkując 143 GWh. Ta generacja była jednak gorsza – ze względu na gorsze warunki wietrzności – o 1/3 od generacji odnotowanej w I kwartale 2015 r.

Pozostały udział w estońskim miksie OZE w I kwartale br. przypadł na energię generowaną z biomasy, biogazu i odpadów. W tym przypadku wyprodukowano w sumie 192 GWh energii elektrycznej.

Estoński miks OZE uzupełniła energetyka wodna z produkcją za I kwartał br. 10 GWh energii elektrycznej.

Elering notuje ponadto wzrost liczby małych instalacji fotowoltaicznych, które w I kwartale wyprodukowały w sumie 169 MWh energii elektrycznej co jest wynikiem o 1,6 razy lepszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Według unijnej agencji statystycznej Eurostat, Estonia jest jednym z europejskich liderów w zakresie OZE, którzy nie powinni mieć problemów z wypełnieniem krajowego celu na rok 2020.

Eurostat wylicza, że w 2014 r. udział OZE w ogólnej finalnej konsumpcji energii brutto (do której wlicza się obok energii elektrycznej również udział OZE w ciepłownictwie i transporcie) wyniósł w Estonii 26,5 proc., podczas gdy wyznaczony dla tego kraju cel na 2020 r. wynosi 25 proc. 

gramwzielone.pl