Cel redukcji kosztu energii z offshore 4 lata przed czasem

Cel redukcji kosztu energii z offshore 4 lata przed czasem
Fot. London Array

Cel kosztu generacji z morskich farm wiatrowych brytyjski rząd określił kilka lat temu na 100 funtów/MWh. Ten cel miał być osiągnięty w 2020 r., jednak okazuje się, że branża morskiej energetyki wiatrowej zrealizowała go cztery lata wcześniej i że ten koszt jest już znacznie niższy niż planowany koszt wytwarzania energii z elektrowni jądrowej Hinkley Point C, której budowę wspiera brytyjski rząd.

Raport pt. „Cost Reduction Monitoring Framework 2016” został wykonany w ramach rządowego programu The Offshore Wind Programme Board (OWPB), który zakłada współpracę brytyjskiego przemysłu i rządu w celu zredukowania barier stojących na drodze do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

W ramach przyjętej w 2012 r. rządowej strategii ustalono cel obniżenia kosztów energii produkowanej z morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii do poziomu 100 funtów/MWh – mierzonego w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) biorącym pod uwagę prognozowany uzysk energii w całym cyklu życia danej instalacji, a także sumę kosztów inwestycyjnych i operacyjnych.

REKLAMA

Autorzy raportu wskazują, że odnotowany poziom kosztów energii – średnio 97 funtów/MWh – osiągnięto w przypadku projektów morskich farm wiatrowych, dla których podejmowano finalne decyzje inwestycyjne (Final Investment Decision, FID) na przełomie roku 2015 i 2016.

To aż 32-procentowy spadek kosztów w porównaniu do projektów, dla których finalne decyzje inwestycyjne podejmowano w latach 2010-2011.

REKLAMA

To historia, która dopiero się zaczyna. Jest znaczący obszar do dalszej redukcji kosztów dzięki innowacjom w inżynierii i rozwoju łańcucha dostaw. To pomoże budować zrównoważony przemysł, na którym Wielka Brytania będzie korzystać przez dekady – zapewnia Jesse Norman, brytyjski minister przemysłu i energii.

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii podjęto decyzje inwestycyjne m.in. dla projektu gigantycznej farmy wiatrowej Hornsea I, której moc ma wynieść docelowo 1197 MW, a także dla projektu morskiej farmy wiatrowej East Anglia I, której moc wyniesie 714 MW.

Wnioski z raportu pokazują, że o ile obserwowaliśmy spadek kosztów dzięki wcześniejszemu wdrożeniu większych turbin, większej konkurencji i niższemu kosztowi kapitału, branża wykorzystuje teraz nowe okazje, a koszt morskiej energii wiatrowej będzie nadal maleć – zapewniają autorzy raportu.

Koszt produkcji energii z offshore na poziomie poniżej 100 funtów/MWh to już znacznie poniżej zakładanego kosztu produkcji energii z planowanej na Wyspach nowej elektrowni jądrowej Hinkley Point C, dla którego Bloomberg New Energy Finance oszacował LCOE na 187 dol./MWh, czyli ok. 150 funtów/MWh. Operatorowi tej elektrowni jądrowej brytyjski rząd chce zagwarantować stałą cenę za sprzedaż energii na poziomie 92,5 funtów/MWh w okresie 30 lat od uruchomienia generacji.

Link do raportu Cost Reduction Monitoring Framework 2016.

red. gramwzielone.pl