Rosatom będzie produkować elektrownie wiatrowe

Rosatom będzie produkować elektrownie wiatrowe
Fot. kanegen, flickr cc

Rosyjski państwowy koncern energetyczny poinformował o utworzeniu joint venture z holenderską firmą specjalizującą się w projektowaniu elektrowni wiatrowych. Cel to produkcja tych urządzeń w Rosji.

Należąca do Rosatomu spółka OTEK utworzy joint venture z holenderską firmą Lagerwey, które ma skutkować budową w Rosji infrastruktury służącej do produkcji elektrowni wiatrowych. Jej potencjał ma pozwalać na produkcję turbin o mocy 250 MW w skali roku.

Mówimy o utworzeniu zupełnie nowego przemysłu w Rosji. Celem Rosatomu jest nie tylko budowa elektrowni wiatrowych, ale również tworzenie systemu regulacji, szkolenia personelu, produkcji, certyfikacji, badań i rozwoju w energetyce wiatrowej. Nie mamy sobie równych w doświadczeniu i wiedzy w zakresie budowania nowych gałęzi przemysłu od zera, ponieważ rozwiązujemy takie zadania codziennie w naszym segmencie energetyki jądrowej w Rosji i na świecie – komentuje Kirill Komarov z Rosatomu.

REKLAMA

Przedstawiciel Rosatomu zaznacza, że wejście w sektor wiatrowy jest zbieżny z rządową strategią energetyczną, która zakłada zwiększenie inwestycji w rosyjskim sektorze OZE.

REKLAMA

Rosatom szacuje, że w roku 2024 przychody z produkcji energii wiatrowej w Rosji mają sięgnąć 1,6 mld dolarów.

Natomiast przychody z produkcji, budowy i serwisowania elektrowni wiatrowych w Rosji według Rosatomu mają wówczas wynosić 6,3 mld dolarów.

Oprócz produkcji wiatraków Rosatom chce się zająć także budową farm wiatrowych, realizując w latach 2018-2020 projekty o łącznej mocy 610 MW. 

red. gramwzielone.pl