Niemiecki deweloper dementuje informacje o wycofaniu się z Polski

Niemiecki deweloper dementuje informacje o wycofaniu się z Polski
Conergy press

„Rzeczpospolita” opublikowała artykuł, w którym poinformowała o wycofaniu się z Polski firmy Prokon. Przedstawiciele polskiej spółki wywodzącego się z Niemiec dewelopera farm wiatrowych zdemontowali te informacje.

„Rzeczpospolita” podała informacje na temat rzekomego wycofania się z Polski dewelopera farm wiatrowych Prokon, co miało wynikać z finansowych kłopotów niemieckiej firmy. „RZ” oparła tą informację na artykule opublikowanym w niemieckim magazynie „WirtschaftsWoche”.

Wczoraj na łamach „RZ” ukazało się jednak sprostowanie. – Niestety nieprawidłowo zinterpretowaliśmy podaną treść, przekazując naszym czytelnikom informacje o upadłości firmy. Jak udało się ustalić redakcji, zarząd Prokonu podkreśla, że firma wprawdzie poniosła duże straty finansowe spowodowane w dużej mierze odpisami amortyzacyjnymi, lecz jest w dalszym ciągu w stanie spłacać wszelkie zobowiązania finansowe – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

REKLAMA

Niemiecka firma była blisko upadku trzy lata temu. Utworzony już w roku 1995 deweloper farm wiatrowych ogłosił niewypłacalność w styczniu 2014 r. Przed upadkiem uratowało go wsparcie akcjonariuszy, którzy zgodzili się na przekształcenie firmy w spółdzielnię.

REKLAMA

Alternatywą dla utworzenia spółdzielni, którą przedstawił wyznaczony przez sąd nadzorca, była sprzedaż aktywów Prokon niemieckiemu koncernowi energetycznemu EnBW. Kwota transakcji wyniosłaby 550 mln euro, czyli niemal trzy razy mniej niż wartości funduszy, które w sumie zainwestowano w niemieckiego dewelopera.

Prokon przyciągnął wcześniej fundusze około 75 tys. inwestorów, którym niemiecka firma oferował IRR na poziomie 8 proc., dzięki produkcji energii z posiadanych przez nią kilkudziesięciu farm wiatrowych. Ostatecznie niemal 90 proc. akcjonariuszy zagłosowało za utworzeniem spółdzielni. 

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Piotr Bogdanowicz z Prokon New Energy Poland, niemiecki deweloper nie zamierza wycofać się z Polski, a informacje podane przez „Rzeczpospolitą“ są nieprawdziwe.

Prokon jest właścicielem zlokalizowanych w naszym kraju farm wiatrowych, które składają się z 45 turbin o łącznej mocy 90 MW.

red. gramwzielone.pl