Kraje UE chcą zbudować na Morzu Północnym hub dla morskich wiatraków

Kraje UE chcą zbudować na Morzu Północnym hub dla morskich wiatraków
Fot. Tennet B.V.

Wywodzący się z Holandii operator sieci Tennet B.V., niemiecka spółka Tennet TSO GmbH oraz duński operator Energinet.dk, przy współudziale operatorów z innych państw UE, chcą zrealizować projekt budowy sieci elektroenergetycznej na Morzu Północnym w celu lepszej integracji morskich farm wiatrowych z systemami energetycznymi krajów położonych w obrębie Morza Północnego.

Unia Europejska już teraz jest globalnym liderem w budowie morskich farm wiatrowych, które powstają przede wszystkim na Morzu Północnym. Aby zwiększyć możliwości produkcji energii z offshore operatorzy z Niemiec, Danii i Holandii chcą postawić w centralnym miejscu Morza Północnego wyspę z infrastrukturą do przyłączania morskich wiatraków. Do znajdującej się na niej infrastruktury energetycznej mają być podłączane morskie farmy wiatrowe o docelowej mocy nawet 70-100 GW.

Wyspa ma zostać połączona liniami przesyłowymi z systemami energetycznymi krajów zlokalizowanych w obrębie Morza Północnego – Belgii, Danii, Holandii, Niemiec, Norwegii i W. Brytanii. Hub uruchomiony na Morzu Północnym ma jednocześnie pełnić funkcję inerkonektora między tymi państwami.  

REKLAMA

Jak podaje europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, w 2016 roku w Europie uruchomiono morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,558 GW, a ich łączny potencjał wzrósł do 12,631 GW.

REKLAMA

Na koniec 2016 r. najwięcej morskich farm wiatrowych mieli Brytyjczycy (5,156 GW), następnie Niemcy (4,108 GW), Duńczycy (1,271 GW), Holendrzy (1,118 GW), Belgowie (712 MW), Szwedzi (202 MW), Finowie (32 MW), Irlandczycy (25 MW), a pojedyncze turbiny zainstalowano u wybrzeży Hiszpanii (5 MW) oraz Norwegii (2,3 MW).

Turbiny o łącznej mocy 9,099 GW pracowały na Morzu Północnym, w przypadku Morza Irlandzkiego potencjał offshore sięgnął na koniec ubiegłego roku 2,689 GW, a Morza Bałtyckiego – 1,457 GW.

Zdaniem WindEurope, w tym roku w Europie powinny powstać morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy około 3 GW, a do roku 2020 potencjał europejskiego sektora offshore ma wzrosnąć do 25 GW. 

red. gramwzielone.pl