Engie pokaże jak OZE może korzystać z big data

Engie pokaże jak OZE może korzystać z big data
Fot. Siemens

Francuski koncern energetyczny zapowiedział, że udostępni dane pokazujące produkcję energii z jednej ze swoich farm wiatrowych, demonstrując korzyści wiążące się z wykorzystaniem technologii big data, która może służyć m.in. do optymalizowania pracy tego rodzaju instalacji.

Engie upubliczni dane operacyjne ze znajdującej się we Francji farmy wiatrowej La Haute Borne o mocy 21 MW, na którą składa się 7 turbin Siemensa, model SWT-3.0-101. Cel to prezentacja możliwości oprogramowania o nazwie Darwin rozwijanego we współpracy ze Schneider Electric.

Obecnie to oprogramowanie gromadzi i przetwarza dane z należących do Engie ponad 160 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 717 turbin wiatrowych, które wchodząc w skład 109 farm wiatrowych i elektrowni PV położonych w Francji, Belgii, Włoszech, Niemczech, Holandii, Rumunii i Polsce.

REKLAMA

Z końcem roku Darwin ma objąć prace elektrowni francuskiego koncernu w RPA, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Kanadzie, a także instalacje przejętego dewelopera La Compagnie du Vent.

Oprogramowanie ma m.in. umożliwiać wykrywanie błędów w ustawieniu turbin, co przekłada się na mniejsze uzyski energii. Jak zwraca uwagę Engie, w skali całego okresu funkcjonowania turbiny straty z tego powodu mogą być liczone w dziesiątkach milionów euro.

REKLAMA

Upublicznienie danych z farmy wiatrowej należącej do Engie ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Cel francuskiego koncernu, który zmieniając nazwę z GDF Suez na Engie obrał kierunek na czystą energetykę, to budowa do 2021 r. nowego potencjału wiatrowego na poziomie 3 GW oraz nowego potencjału fotowoltaiki rzędu 2,2 GW.

We Francji Engie wygrało ostatnio aukcję dla fotowoltaiki, dzięki której zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 78 MW. W tej aukcji średnia cena za energię, którą zaproponowali inwestorzy w przypadku zwycięskich ofert, wyniosła 62,5 EUR/MWh.

Na rodzimym rynku Engie posiada projekty zrealizowanych bądź będących w trakcie realizacji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 0,5 GW. Do francuskiego koncernu należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,73 GW (na całym świecie 4,553 GW) oraz elektrownie wodne o mocy 3,82 GW. 

Francuski koncern zatrudnia ponad 153 tys. pracowników, a w ubiegłym roku wypracował przychody na poziomie 66,6 mld euro. Dla porównania największy polski koncern energetyczny PGE w ubiegłym roku wypracował przychody rzędu 28 mld zł, czyli ok. 6,6 mld euro. 

red. gramwzielone.pl