Acciona uruchamia hybrydowy system OZE z magazynami energii

Acciona uruchamia hybrydowy system OZE z magazynami energii
Fot. Acciona

Hiszpański koncern uruchomił hybrydową elektrownię złożoną z turbiny wiatrowej i magazynów energii. Przetestowane w niej rozwiązania mają być zastosowane przy większych projektach wiatrowych.

Hybrydowa elektrownia powstała koło Navarry na północy Hiszpanii. Składa się z podłączonej do sieci turbiny wiatrowej o mocy 3 MW, model Acciona AW116/3000, która wchodzi w skład złożonej z pięciu turbin, eksperymentalnej farmy wiatrowej, którą Acciona uruchomiła w roku 2013.

Turbinę wiatrową uzupełniają dwa bateryjne magazyny energii – jednostka o mocy i pojemności 1 MW/0,39 MWh, która ma utrzymać moc na poziomie 1 MW w czasie 20 minut, a także jednostka o parametrach 0,7 MW/0,7 MWh, która ma utrzymywać moc 0,7 MW przez godzinę. W obu magazynach energii wykorzystywane są baterie litowo-jonowe Samsunga.

REKLAMA

Acciona informuje, że współpracę turbin wiatrowych i magazynów energii będzie optymalizować oprogramowanie, za które inżynierowie hiszpańskiego koncernu otrzymali tegoroczną nagrodę „Eolo Innovation” przyznawaną przez hiszpańskie stowarzyszenie branży wiatrowej AEE.

Celem projektu jest m.in. przetestowanie usług, które tego rodzaju instalacje mogą świadczyć dla sieci elektroenergetycznej, dbając o równowagę miedzy popytem a podażą energii.

REKLAMA

Mimo, że tego rodzaju instalacje są ciągle w fazie rozwoju, potwierdzają, że są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla słabo zelektryfikowanych obszarów, np. wysp, ale również dla przemysłowych zastosowań w wysokorozwiniętych krajach zmierzających do zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych bez strat w jakości i bezpieczeństwie sieci (…) W zasadzie chodzi o zwiększenie elastyczności sieci przy jednoczesnym zwiększaniu potencjału generacji z OZE, w sytuacji transformacji w kierunku niskoemisyjnego miksu energii, w którym paliwa kopalne będą stopniowo zastępowane przez czyste technologie – komentuje Acciona.

Hiszpański koncern przypomina wyniki analizy wykonanej przez firmę konsultingową Navigant, która zakłada, że do roku 2023 potencjał przemysłowych bateryjnych magazynów energii wzrośnie z około 360 MW w roku 2014 do około 14 GW.

Acciona obecnie zarządza odnawialnymi źródłami energii o mocy niemal 9 GW, które produkują w skali roku około 21 TWh energii elektrycznej, co odpowiada potrzebom około 6 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo Hiszpanie mają na koncie zrealizowanie projektów OZE o potencjale około 2 GW dla zewnętrznych inwestorów.

Oddział Acciona Energy, który zatrudnia 1,91 tys. pracowników, w ubiegłym roku wygenerował obroty na poziomie 1,796 mld euro oraz wynik EBITDA na poziomie 740 mln euro.

red. gramwzielone.pl