Kolejna inwestycja Czechów na niemieckim rynku OZE

Kolejna inwestycja Czechów na niemieckim rynku OZE
foto: General Electric

Państwowy czeski koncern energetyczny CEZ przejął kolejną farmę wiatrową w Niemczech. Obecnie posiadane przez CEZ aktywa wiatrowe za naszą zachodnią granicą posiadają potencjał rocznej generacji na poziomie 280 GWh.

CEZ kupił od funduszu KGAL zlokalizowaną w landzie Nadrenia-Palatynat farmę wiatrową Lettweiler Höhe o mocy 35,3 MW. Inwestycja jest objęta niemieckim systemem wsparcia w postaci taryf gwarantowanych, przyznawanych na okres 20 lat od momentu uruchomienia produkcji energii.

Dzięki temu przejęciu łączna moc lądowych farm wiatrowych, które CEZ posiada w Niemczech, wzrosła do 135 MW i mają one produkować rocznie ponad 280 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu przez 120 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Czesi są ostatnio aktywni również na francuskim rynku wiatrowym. 

REKLAMA

Wcześniej w tym miesiącu CEZ poinformował o przejęciu od niemieckiego dewelopera ABO Wind znajdujących się na różnym etapie rozwoju 9 projektów farm wiatrowych we Francji. Po sfinalizowaniu tych projektów, moc w energetyce wiatrowej, którą we Francji uruchomi CEZ, wyniesie niemal 100 MW, a w przypadku każdego z uruchomionych wiatraków Czesi będą mieć prawo do sprzedaży energii w 15-letnim okresie w systemie taryf gwarantowanych.

Tomáš Pleskač, szef działu OZE w czeskim koncernie, potwierdza, że CEZ jest zainteresowany przejmowaniem kolejnych lądowych farm wiatrowych, jak również morskich farm wiatrowych, których na razie Czesi nie mają w swoim portfolio.

Nadzorowany przez czeskie państwo koncern energetyczny przyjął, że do 2020 r. będzie generować zyski z odnawialnych źródeł energii na poziomie około 3 mld CZK, czyli ok. 114 mln euro.

CEZ jest aktywny na rynku niemieckim również w zakresie inwestowania w startupy z branży czystych technologii. Do tej pory zainwestował za pośrednictwem swojego funduszu Inven Capital w cztery działające w Niemczech firmy – Sunfire, Tado, Cloud&Heat Technologies, a także w obecnie największego niemieckiego producenta magazynów energii Sonnen.

red. gramwzielone.pl