Kolejna farma wiatrowa na Bałtyku podłączona do sieci

Kolejna farma wiatrowa na Bałtyku podłączona do sieci
Farma wiatrowa Wikinger. Fot. Iberdrola

Hiszpański koncern Iberdrola w ciągu 1,5 roku zbudował w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmę wiatrową o mocy 350 MW. Inwestycja, której CAPEX wyniósł 1,4 mld euro, została podłączona do sieci w ostatnich dniach 2017 r.

Farma wiatrowa Wikinger jest zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2. 

W skład farmy wiatrowej Wikinger wchodzi 70 turbin Adwen AD 5-135 o jednostkowej mocy 5 MW. Za budowę stacji transformatorowej, która będzie wykorzystywana przez Iberdrolę i operatora 50Hertz, odpowiadała firma Navantia.

REKLAMA

Farma wiatrowa Wikinger będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu generowanemu przez około 350 tys. gospodarstw domowych. 

Dla Iberdroli nie jest to pierwszy projekt offshore. Wcześniej Hiszpanie uruchomili razem z duńskim koncernem energetycznym Orsted na Morzu Irlandzkim farmę wiatrową West of Duddon Sands o mocy 389 MW. Inwestycja zrealizowana w roku 2013 kosztowała 1,6 mld funtów.

W trakcie budowy jest inny projekt Iberdroli. Chodzi o powstającą na Morzu Północnym farmę wiatrową East Anglia One, której moc ma sięgnąć 714 MW i której uruchomienie przewidziano na rok 2020. Szacowany koszt tej inwestycji to 2,5 mld funtów.

Hiszpanie biorą ponadto udział w budowie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc, która powstaje u wybrzeży Francji. Ta farma wiatrowa będzie się składać z 62 turbin Siemens-Gamesa, każda o mocy 8 MW.

REKLAMA

Do tej pory hiszpański koncern zrealizował inwestycje w odnawialne źródła energii o mocy ponad 29 GW.

W niemieckiej części Bałtyku w trakcie budowy jest też inna ogromna farma wiatrowa o nazwie Arkona, której moc wyniesie 385 MW i która jest realizowana przez niemiecki koncern energetyczny E.ON oraz norweski koncern paliwowy Statoil. Cała inwestycja ma kosztować około 1,2 mld euro. 

Produkcja energii z 60 elektrowni wiatrowych, które dostarczy Siemens (model SWT-6.0-154), ma ruszyć na farmie wiatrowej Arkona w 2019 r. Postęp w pracach jest jednak na tyle szybki, że uruchomienie tej ogromnej farmy wiatrowej może nastąpić szybciej.

Do tej pory jedynymi  farmami wiatrowymi, które działały w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, są projekty Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW.

Obecnie największą farmą wiatrową na Bałtyku jest uruchomiona w 2013 r. przez duński koncern Orsted (wcześniej Dong Energy) w cieśninie Kattegat farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi aż 400 MW.

Farma wiatrowa Anholt składa się z 111 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW. Ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 400 tys. gospodarstw domowych, a także pokrywającą 4 proc. zapotrzebowania na energię Danii.

red. gramwzielone.pl