Vestas zaoferuje hybrydowe elektrownie OZE

Vestas zaoferuje hybrydowe elektrownie OZE
Fot. Vestas

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych zapowiada, że włączy do swojej oferty obok sprzedawanych dotąd wyłącznie turbin wiatrowych także elektrownie fotowoltaiczne i magazyny energii. Cel to zaoferowanie rozwiązań hybrydowych, umożliwiających nieprzerwane dostawy energii.

Anders Runevad, szef Vestas, informuje, że jego firma otrzymuje coraz więcej zapytań o rozwiązania hybrydowe, oceniając, że jest to „definitywnie strumień przychodów, z którego warto skorzystać”.

CEO duńskiej firmy zakłada, że globalny rynek hybrydowych elektrowni OZE osiągnął w ubiegłym roku poziom zainstalowanych ok. 2 GW. Dla porównania łączna moc elektrowni wiatrowych, które zainstalowano tylko w Unii Europejskiej w 2017 r., wyniosła niemal 16 GW, a sam Vestas zdobył w ubiegłym roku zamówienia na wiatraki o mocy niemal 11,2 GW.

REKLAMA

Delaracja Runevada nie oznacza bynajmniej, że Vestas stanie się również producentem paneli fotowoltaicznych czy baterii, ale będzie takie rozwiązania oferować.

Na hybrydowe elektrownie OZE mają się złożyć – obok produkowanych przez Vestas elektrowni wiatrowych – także instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii, które razem uzupełniają się, dając możliwość nieprzerwanych dostaw energii, niezależnie od zmieniających się warunków pogodowych.

REKLAMA

W ostatnich miesiącach Duńczycy sygnalizowali zainteresowanie technologiami bateryjnych magazynów energii, podejmując współpracę z Teslą czy inwestując w szwedzką firmę Northvolt przygotowującą się do budowy ogromnej fabryki baterii litowo-jonowych. Vestas przejął ponadto za około 100 mln dolarów firmę Utopus Insights wykorzystującą sztuczną inteligencję m.in. do prognozowania warunków atmosferycznych i uzysków energii z instalacji OZE.

Vestas uczestniczy już zresztą w projekcie budowy hybrydowej elektrowni OZE, która powstaje w Australii. Więcej o tym projekcie w artykule: Wiatraki, fotowoltaika i magazyny energii w jednym miejscu.

W 2017 r.  duński potentat w produkcji elektrowni wiatrowych wypracował przychody na poziomie około 10 mld euro przy EBIT na poziomie 407 mln euro. W 2018 roku Vestas zakłada przychody rzędu 10-11 mld euro.

W ubiegłym roku duńska firma zdobyła zamówienia na wiatraki o mocy około 11,17 GW w stosunku do zamówień na 10,49 GW zebranych rok wcześniej.

red. gramwzielone.pl