Powstała największa morska farma wiatrowa. Zarobią duńscy emeryci

Powstała największa morska farma wiatrowa. Zarobią duńscy emeryci
Fot. Orsted

Uruchomiona wczoraj oficjalnie farma wiatrowa Walney Extension to obecnie największa na świecie morska farma wiatrowa. W kolejnych latach powstaną kolejne dużo większe. Tytuł lidera w budowie największych farm wiatrowych na morzu zachowa jednak duński Orsted, który w Walney Extension jest głównym udziałowcem.

Zlokalizowana na Morzu Irlandzkim, ok. 20 km od wybrzeży Kumbrii, na powierzchni 145 km2, farma wiatrowa posiada moc 659 MW, na co składa się 40 turbin MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW i średnicy wirnika 164 m, a także 47 turbin Siemens Gamesa o mocy 7 MW i średnicy wirnika 154 m.

To czyni tę farmę wiatrową największą zrealizowaną dotąd inwestycją w offshore. Wcześniej największa była morska farma wiatrowa London Array o mocy 630 MW, którą uruchomiono jeszcze w 2013 roku.

REKLAMA

Wiatraki na Walney Extension obsłużą dwie stacje transformatorowe, każda waży po 4 tys. ton, i są połączone z brytyjskim systemem elektroenergetycznym kablami o łącznej długości ponad 200 km.

Walney Extension ma produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 600 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, czyli ok. 2,4 TWh.

Pracę przy obsłudze tej farmy wiatrowej ma znaleźć na stałe ponad 250 osób. Na inwestycji zarobi też lokalna społeczność. Inwestor zobowiązywał się przekazywać jej co roku przez 25 lat fundusze rzędu 600 tys. funtów.

Orsted posiada w Walney Extension 50 proc. udziałów, po 25 proc. mają duńskie fundusze emerytalne PFA oraz PKA. Dla tego drugiego funduszu jest to już szósta inwestycja w morskiej energetyce wiatrowej.

REKLAMA

Duński koncern energetyczny Orsted to największy inwestor w globalnym sektorze morskiej energetyki wiatrowej, która w 2016 roku stała się największym obszarem działalności grupy.

W roku 2020 Duńczycy mają uruchomić u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmę wiatrową Hornsea Project One o mocy 1,2 GW – pierwszą, która złamie granicę 1 GW. Dwa lata później Orsted ma skończyć budowę położonej w pobliżu farmy wiatrowej Hornsea Project Two, której moc sięgnie 1,4 GW.

Orsted przymierza się ponadto do budowy jeszcze większej farmy wiatrowej Hornsea Project Three, której moc miałaby sięgnąć nawet 2,4 GW, produkując energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 2 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Do połowy przyszłej dekady Orsted ma posiadać morskie wiatraki o łącznej mocy 11-12 GW. Wcześniej do roku 2020 Duńczycy mają postawić na morzu wiatraki o mocy 7,45 GW – zlokalizowane nie tylko u wybrzeży Danii, Wielkiej Brytanii czy Holandii, ale także USA i Tajwanu – czyli nowych, najbardziej perspektywicznych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.