Enercon: koniec taryf gwarantowanych, pora na PPA

Enercon: koniec taryf gwarantowanych, pora na PPA
Fot. Enercon

Niemiecki producent i deweloper farm wiatrowych pokazuje, jak niemiecki rynek wiatrowy może radzić sobie po wyjściu z gwarantowanego odkupu energii odnawialnej po stałych cenach, który przysługuje w niemieckim systemie feed-in tariffs przez 20 lat od uruchomienia produkcji energii.

Enercon poinformował o zawarciu pierwszych wieloletnich umów na sprzedaż energii z niemieckich wiatraków, które wychodzą z publicznego systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych.

Na razie umowy PPA, które podpisał Enercon, dotyczą wiatraków o łącznej mocy 10,6 MW, które stracą prawo do sprzedaży energii w systemie taryf gwarantowanych. Energię po stałej, wpisanej do umowy cenie odkupi niemieckie stowarzyszenie reprezentujące branżę logistyczną i chłodniczą VDKL.

REKLAMA

To pierwszy krok w kierunku modelu biznesowego, który będziemy rozwijać – deklaruje Hans-Dieter Kettwig, dyrektor zarządzający w Enercon.

Firmy zrzeszone w VDKL konsumują w skali roku około 1,2 TWh energii elektrycznej, a umowy PPA na energię z wychodzących z publicznych subsydiów źródeł odnawialnych, dają im szansę na zabezpieczenie stałych i niskich cen energii w sytuacji, gdy niemiecka energetyka nie pozostanie niedotknięta przez rosnące ceny uprawnień do emisji CO2.

REKLAMA

Niedawno o podpisaniu umów na zakup energii ze znajdujących się w Niemczech farm wiatrowych, których dalszemu funkcjonowaniu mogło zagrozić wygaśnięcie taryf gwarantowanych, informował norweski koncern energetyczny Statkraft.

Statkraft wyliczył, że prawo do sprzedaży energii w niemieckim systemie taryf gwarantowanych już w 2021 r. stracą operatorzy około 6 tysięcy wiatraków o łącznej mocy 4,5 GW, natomiast w latach 2021-26 taryfę gwarantowaną stracą właściciele w sumie ok. 14 tys. turbin o łącznej mocy 17 GW, co stanowi około 1/3 całkowitego potencjału lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.