Jakie ceny w aukcji "wiatrowej" zaoferowali inwestorzy?

Jakie ceny w aukcji "wiatrowej" zaoferowali inwestorzy?
Fot. Acciona

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy Urząd Regulacji Energetyki poda wyniki przeprowadzonej w poniedziałek aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW. Z ankiety Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wiadomo, jakie ceny mogli zaoferować inwestorzy wiatrowi, którzy powinni być głównymi beneficjentami poniedziałkowej aukcji.

Aukcja oznaczona jako AZ/6/2018 odbyła się 5 listopada i była przeznaczona dla instalacji nowych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, wykorzystujących wyłącznie energię wiatru na lądzie lub wyłącznie energię promieniowania słonecznego.

Wiadomo, że z uwagi na niższe koszty produkcji w przypadku wielkoskalowych projektów, ta aukcja powinna zostać zdominowana przez inwestorów oferujących energię z farm wiatrowych – w przeciwieństwie do aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinny zdominować projekty PV.

REKLAMA

Maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze przeprowadzonej w poniedziałek aukcji to 45 TWh oraz 15,75 mld zł. Dodatkowo maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji przez wytwórców zlokalizowanych poza obszarem Polski, to 67,9 GWh oraz 26,042 mln zł.

Na wyniki aukcji, które poda Urząd Regulacji Energetyki, musimy jeszcze poczekać. Tymczasem Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przeprowadziło podczas wczorajszej konferencji branży wiatrowej w Serocku ankietę nt. wyników aukcji wśród inwestorów, którzy do niej przystąpili.

REKLAMA

W ankiecie PSEW wzięli udział inwestorzy, którzy do poniedziałkowej aukcji zgłosili projekty wiatrowe na łączną moc 1284,7 MW, przy jednostkowej mocy projektów od 4 MW do 135 MW – oferując sprzedaż łącznie 56,238 TWh energii elektrycznej, czyli ponad zaoferowany wolumen (45 TWh).

Zgłoszona przez tych inwestorów średnia cena miała wynieść 223,47 zł/MWh, przy rozpiętości cen od 195 zł/MWh do 274,5 zł/MWh. Cena „odcięcia” wyniosła 230 zł/MWh.

Jak ponadto wynika z ankiety PSEW, inwestorzy, którzy wzięli w niej udział, zaoferowali w ramach zgłoszonych ofert średni stopień wykorzystania mocy na poziomie 2952 godzin, przy czym minimalny poziom wyniósł 1867 godzin, a maksymalny 3678 godz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.