EDPR i Engie mają finansowanie dla wielkiej inwestycji w offshore

EDPR i Engie mają finansowanie dla wielkiej inwestycji w offshore
Fot. MHI Vestas

Konsorcjum inwestorów z udziałem EDPR, Engie i Mitsubishi wykonało duży krok umożliwiający rozpoczęcie budowy wielkiej morskiej farmy wiatrowej. Budowę wiekszych farm wiatrowych na morzu szykują tylko Duńczycy z Orsted.

Portugalski koncern energetyczny EDPR, związana z japońskim koncernem Mitsubishi spółka Diamond Generating Europe Limited oraz francuski koncern Engie ogłosiły zagwarantowanie finansowania dla projektu morskiej farmy wiatrowej Moray East o docelowej mocy 950 MW.

Dzisiaj podpisano umowy dotyczące finansowania projektu z syndykatem 16 banków komercyjnych, duńską rządową agencją kredytów eksportowych EKF oraz Japan Bank for International Cooperation.

REKLAMA

Umowa zakłada finansowanie dłużne w wysokości 2,1 mld funtów oraz  dodatkowo finansowanie pomocnicze o wartości 0,5 mld funtów. Finansowe zamknięcie projektu ma nastąpić do końca tego roku.

Realizacja tego projektu to efekt wygranej w ostatniej aukcji dla offshore przeprowadzonej w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh.

Sprzedaż energii będzie rozliczana w systemie kontraktów różnicowych – podobnym do mechanizmu zastosowanego w polskim systemie aukcyjnym. Zgodnie z jego zasadami, inwestorowi przysługuje prawo do stałego przychodu ze sprzedaży energii, zgodnie z ceną zagwarantowaną w aukcji. W przypadku, gdy energia zostanie sprzedana na rynku poniżej tej ceny, operator systemu powinien wypłacić producentowi brakującą różnicę, jednak w sytuacji, gdy inwestor sprzeda energię drożej, wówczas będzie musiał zwrócić nadwyżkę.

REKLAMA

Farma wiatrowa Moray East ma powstać na Morzu Północnym w odległości około 20-30 km od brytyjskiego wybrzeża, na głębokościach sięgających ok. 35-50 metrów. W jej skład wejdą elektrownie wiatrowe japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas. Wybrano model o jednostkowej mocy 9,5 MW – tak duże turbiny nie pracują jeszcze na żadnej komercyjnej farmie wiatrowej. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2022. 

Inwestycja jest obecnie własnością EDPR (43,3 proc.), Diamond Green Limited (33,4 proc.) oraz Engie (23,3 proc.). W przyszłości współwłaścicielami projektu Moray mogą stać się Chińczycy z China Three Gorges, udziałowca portugalskiej grupy energetycznej EDP, który posiada opcję na zakup 30 proc. udziałów od EPDR.

Taką samą cenę za energię jak w przypadku Moray East zaproponował inny ze zwycięzców brytyjskiej aukcji dla offshore z 2017 roku – duński Orsted, zabezpieczając sobie prawo do sprzedaży energii z farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1386 MW. To właśnie ta morska farma wiatrowa po uruchomieniu będzie największą tego typu inwestycją na świecie.

Orsted zbuduje również na Morzu Północnym farmę wiatrową Hornsea Project One o mocy 1,218 GW, która powstanie na powierzchni 407 km2 i na którą złożą się turbiny o mocy 7 MW –  wyprodukuje je również Siemens Gamesa. Budowa tej farmy wiatrowej ma się zakończyć w roku 2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.