Equinor w kolejnym projekcie offshore Polenergii

Equinor w kolejnym projekcie offshore Polenergii
Fot. Equinor

Polenergia S.A., największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna, podpisała przedwstępną umowę zbycia 50 proc. udziałów w spółce zależnej Polenergia Bałtyk I, realizującej budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW. To kontynuacja współpracy z norweskim koncernem paliwowym Equinor.

Polenergia Bałtyk I będzie trzecim projektem realizowanym wspólnie przez Polenergię i Equinor. Transakcja jest realizacją opcji na zakup 50 proc. udziałów w spółce Polenergia Bałtyk I udzielonej Equinor w maju br.

Realizowany na granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej projekt Bałtyk I jest na wczesnym etapie realizacji. Polenergia dysponuje w tym przypadku decyzją na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp o mocy do 1560 MW.

REKLAMA

Farma wiatrowa Bałtyk I ma powstać w odległości 81 km od portu w Łebie, na wodach o głębokości 25-35 metrów.

Trwające od blisko 2 lat kampanie pomiarowe wiatru na Morzu Bałtyckim miały potwierdzić znakomite warunki wietrzne dla tego projektu.

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, które umożliwiają prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą zlokalizowane na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim. Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

REKLAMA

W tym przypadku od początku ubiegłego roku trwa kampania pomiarowa wiatru prowadzona przy użyciu systemu LIDAR oraz wstępne badania geologiczne dna morskiego. Trwają też prace nad uzyskaniem decyzji środowiskowej dotyczącej morskiej infrastruktury przesyłowej.

Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych Polenergii ma nastąpić do 2025 roku.

Spółka podkreśla, że termin rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego, którego założenia Ministerstwo Energii powinno przedstawić w 2019 r.

Więcej na ten temat w rozmowie portalu Gramwzielone.pl z Andrzejem Kaźmierskim, dyrektorem Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii:

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.