Energia z wiatraków za 80 zł/MWh

Energia z wiatraków za 80 zł/MWh
Fot. Danish Wind Industry Association

Francuski koncern energetyczny EDF i arabski fundusz Masdar złożyły najkorzystniejszą ofertę cenową w aukcji, której celem jest budowa wielkiej farmy wiatrowej mającej powstać w Arabii Saudyjskiej. To jedna z najniższych cen zaoferowanych przez deweloperów w dotychczasowych aukcjach dla odnawialnych źródeł energii.

Aukcja, w wyniku której ma powstać pierwsza farma wiatrowa w Arabii Saudyjskiej, została przeprowadzona przez saudyjskie władze jeszcze w sierpniu 2017 r. Jej zwycięzca został ogłoszony dopiero teraz.

Konsorcjum EDF (51 proc.) i Masdar (49 proc.) pokonało w tej aukcji innych oferentów – m.in. konsorcja z udziałem włoskiego koncernu energetycznego Enel, arabskiego koncernu ACWA czy francuskiej firmy Engie.

REKLAMA

Dzięki temu EDF i Masdar postawią farmę wiatrową o mocy 400 MW. Budowa ma ruszyć w ciągu najbliższych miesięcy.

Energia będzie sprzedawana po cenie wynoszącej zaledwie 21,3 USD/MWh, czyli ok. 80 zł/MWh, co oznacza, że to jedna z najniższych ofert, jakie kiedykolwiek złożono w organizowanych na całym świecie aukcjach dla OZE.

W aukcji przeprowadzonej w ubiegłym roku w Brazylii EDF zaproponował jeszcze niższe ceny za energię z wiatru, proponując jedynie 67,6 BRL/MWh (62 PLN/MWh).

Z kolei cenę za energię z wiatraków wynoszącą tylko 18,14 USD/MWh (ok. 68 PLN/MWh) w aukcji zorganizowanej pod koniec 2017 roku w Meksyku zaproponował włoski koncern energetyczny Enel.

Energia z ogromnej farmy wiatrowej w Arabii Saudyjskiej będzie sprzedawana przez EDF i Masdar na podstawie umowy zawartej z saudyjskim państwowym koncernem energetycznym Saudi Electricity Company aż na 20 lat.

REKLAMA

Inwestycja realizowana w północno-wschodniej części kraju ma jednocześnie przybliżyć Arabię Saudyjską do celu, jakim jest zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym do 10 proc. do roku 2023.

Natomiast w tym tygodniu władze Arabii Saudyjskiej zapowiedziały zwiększenie potencjału odnawialnych źródeł energii do 60 GW do roku 2030, z czego 40 GW ma przypaść na elektrownie fotowoltaiczne, a 20 GW na farmy wiatrowe.

Dla EDF to nie pierwsza inwestycja w tym regionie. W kwietniu ubiegłego roku uruchomiono w Dubaju, zrealizowaną z udziałem francuskiego koncernu, farmę fotowoltaiczną o mocy 200 MW. To pierwszy etap projektu o docelowej mocy 800 MW realizowanego we współpracy z funduszem Masdar i Dubai Electricity and Water Authority.

Projekt o nazwie DEWA III to element wielkiej inwestycji, w wyniku której potencjał fotowoltaiki w Dubaju ma wzrosnąć do 2030 r. aż do 5 GW.

Obecnie EDF ma na koncie uruchomione farmy wiatrowe o mocy 10,1 GW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 2,1 GW. Te inwestycje Francuzi zrealizowali w 22 krajach, posiadając jednocześnie w połowie ubiegłego roku w trakcie konstrukcji kolejne elektrownie OZE o łącznej mocy ponad 1,7 GW.

Inwestycje w źródła odnawialne francuskiego koncernu rozkładają się niemal po równo na Europę i obie Ameryki, gdzie EDF posiadał w połowie ubiegłego roku odpowiednio 46 i 47 proc. swojego zainstalowanego potencjału OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.