Wiatraki za Odrą znowu na rekordowych obrotach

Wiatraki za Odrą znowu na rekordowych obrotach
Fot. 50Hertz

50Hertz, działający w północno-wschodnich Niemczech operator systemu przesyłowego, na którego obszarze znajduje się 1/3 niemieckich farm wiatrowych, odnotował kolejny rekord generacji wiatrowej.

50Hertz podaje, że w dniu 13 stycznia około godz. 20.45 pracujące na obszarze jego działalności farmy wiatrowe pracowały z nienotowaną wcześniej mocą ponad 16 GW. Niemiecki operator systemu przesyłowego podkreśla, że w tym czasie miał pełną kontrolę nad zarządzaną przez siebie siecią.

Tego dnia energetyka wiatrowa osiągnęła 69-procentowy udział w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej, produkując w ciągu doby aż 907 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Niemiecki operator dodaje, że na koniec grudnia 2018 r. na obszarze jego działalności funkcjonowały farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 19,4 GW, z czego ponad 1 GW to morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Moc farm wiatrowych zainstalowanych w całych Niemczech wynosi tymczasem obecnie już około 60 GW.

Kilka miesięcy temu 50Hertz sygnalizował, informując o wzroście mocy wiatrowych do poziomu ponad 15,3 GW w dniu 23 października, że to poziom bliski granic możliwości zarządzania systemem energetycznym.

REKLAMA

Niemiecki operator informował wówczas, że w celu zarządzenia systemem w okresie tak dużej generacji z wiatru był zmuszony do ograniczenia pracy wiatraków o mocy niemal 3 GW, ponieważ nie mógł już bardziej ograniczyć w tym czasie pracy konwencjonalnych źródeł energii. Jednocześnie w ramach tzw. redispatchingu 50Hertz miał aktywować podobną moc w innych częściach zarządzanej przez niego sieci.

Instytut Fraunhofer ISE podaje, że w ubiegłym roku źródła odnawialne w Niemczech wytworzyły w sumie 218,93 TWh energii elektrycznej (całoroczne zużycie energii w Polsce to ok. 165-170 TWh), dzięki czemu udział OZE w federalnym miksie wytwarzania energii wzrósł do 40,4 proc. Rok wcześniej udział OZE za Odrą sięgnął 38,2 proc., a jeszcze na początku tej dekady, w roku 2010, wynosił 19 proc.

Na rekordowy wynik za 2018 r. złożyła się przede wszystkim generacja z elektrowni wiatrowych, które wytworzyły w sumie 111,35 TWh energii elektrycznej (20,4 proc. krajowego miksu wytwarzania), elektrownie fotowoltaiczne dołożyły 45,75 TWh (8,4 proc.), elektrownie na biomasę – 44,79 TWh (8,3 proc.), a elektrownie wodne 17,04 TWh, co stanowiło 3,2 proc. krajowego miksu wytwarzania.

Zgodnie ze strategią niemieckiego rządu, do roku 2030 udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energii elektrycznej Niemiec ma wzrosnąć przynajmniej do 65 proc. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.