Energa szykuje pierwszą od kilku lat inwestycję w OZE

Energa szykuje pierwszą od kilku lat inwestycję w OZE
Farma wiatrowa Bystra. Fot. Energa

W wielkopolskiej gminie Przykona, na terenie po kopalni odkrywkowej, powstanie nowa farma wiatrowa Energi. Państwowy koncern energetyczny planował realizację tej inwestycji już 10 lat temu, a pięć lat temu ogłoszono nawet przetarg na jej realizację.

Farma wiatrowa Przykona ma osiągnąć moc 30 MW i według przewidywań będzie rocznie produkować ok. 75 GWh energii elektrycznej.

W skład inwestycji wejdzie 9 turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, w tym z liniami kablowymi SN, liniami światłowodowymi, drogami dojazdowymi, placami manewrowymi oraz stacją GPO.

REKLAMA

Turbiny staną na 250 hektarach rekultywowanych terenów po kopalni węgla brunatnego.

Energa przymierzała się do realizacji projektu farmy wiatrowej Przykona we współpracy z Kopalnią Węgla Brunatnego Adamów (KWB Adamów) już od roku 2009. Obie firmy podpisały wówczas list intencyjny dotyczący powołania spółki, która miała zająć się budową elektrowni wiatrowych na terenach zdewastowanych przez działalność kopalni.

Na początku 2012 r. poinformowano, że projekt zostanie wznowiony, a na jego realizację zgodził się UOKiK. Zakładano wówczas budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 40 MW, a docelowo nawet 80 MW. 

W międzyczasie z projektu wycofała się jednak KWB Adamów, a Energa zdecydowała się na zmniejszenie planowanej mocy farmy wiatrowej Przykona do 30 MW 

Natomiast w roku 2014 ogłoszono nawet przetarg na wykonanie tej farmy wiatrowej.

REKLAMA

Teraz inwestycja zostanie w końcu sfinalizowana. W tym miesiącu Energa złożyła powiadomienie o zamiarze wydania polecenia rozpoczęcia prac budowlanych generalnemu wykonawcy inwestycji. Zakończenie budowy zaplanowano na drugi kwartał przyszłego roku.

Energa zaznacza, że farma wiatrowa Przykona jest jedną z inwestycji, dzięki którym chce zrealizować swoją długoletnią strategię inwestycyjną zakładającą wzrost mocy zainstalowanych w nowych odnawialnych źródłach energii o co najmniej 50 MW do 2020 roku.

W portfelu spółki Energa Wytwarzanie są cztery farmy wiatrowe – zbudowana w roku 2009 jeszcze przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW, uruchomiona w roku 2010 i należąca wcześniej do Dong Energy (obecnie Orsted) farma wiatrowa Karcino o mocy 51 MW, zbudowana w roku 2012 farma wiatrowa Bystra o mocy 24 MW, a także farma wiatrowa Myślino o mocy 20 MW, która produkcję energii rozpoczęła w roku 2014.

Energa eksploatuje również dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Roczna produkcja brutto energii elektrycznej dla tej elektrowni w 2017 r. wyniosła ok. 3204 MWh. Druga elektrownia fotowoltaiczna należąca do Grupy Energa znajduje się w Gdańsku. Ma moc 1,63 MW, a jej produkcja w 2017 r. wyniosła 1381 MWh. 

W ubiegłym miesiącu spółka informowała, że w wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości w drugim półroczu 2018 roku stwierdzono wzrost wartości odzyskiwalnej aktywów wiatrowych oraz fotowoltaicznych.

W efekcie została podjęta decyzja o odwróceniu odpisów aktualizujących wartość aktywów wiatrowych oraz fotowoltaicznych w Linii Biznesowej Wytwarzania na łączną kwotę 145,4 mln zł. Szacowany wpływ odwrócenia tych odpisów na skonsolidowany wynik netto Grupy Energa za 2018 rok oceniono na 117,8 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.