Na Ukrainie powstaje gigantyczna farma wiatrowa

Na Ukrainie powstaje gigantyczna farma wiatrowa
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-2.0

Farma wiatrowa koło Oczakowa składa się już z 10 elektrowni wiatrowych, a ich łączna, docelowa moc w przyszłości ma wynieść nawet {więcej}1 gigawat.

Farma wiatrowa Oczaków jest zlokalizowana w Obwodzie Mikołajowskim, nad Morzem Czarnym. Jak na razie składa się z 10 elektrowni wiatrowych Fuhrlander FL-2500-100 o mocy 2,5 MW każda. Operator otrzymał już pozwolenie na produkcję energii elektrycznej wydawane na Ukrainie przez instytucję będącą odpowiednikiem naszego Urzędu Regulacji Energetyki, a uruchomienie pierwszej części farmy wiatrowej przewiduje się jeszcze w tym roku.

Sprawdź specyfikację elektrowni wiatrowej Fuhrlander FL-2500-100 na Gramwzielone.pl w zakładce„Duże elektrownie wiatrowe”.

REKLAMA
REKLAMA

Co więcej, inwestor zamówił już w Niemczech kolejne 10 wiatraków tego samego typu. Zgodnie z obowiązującym na Ukrainie prawem, importerzy urządzeń do produkcji energii odnawialnej są zwolnieni z opłat celnych i VAT-u.

Według ukraińskich mediów, w przyszłości inwestor zamierza rozbudować farmę wiatrową koło Oczakowa do mocy na poziomie 1 GW. Dla porównania, moc największej powstającej obecnie farmy wiatrowej w Europie, którą buduje w Rumunii czeski koncern energetyczny CEZ, ma wynosić 0,6 GW

Czytaj o planach polskiej firmy, która chce budować farmy wiatrowe na Ukrainie, na Gramwzielone.pl w artykule: Polska firma zainwestuje w OZE na Ukrainie.