Na Morzu Północnym stanęła największa elektrownia wiatrowa na świecie

Na Morzu Północnym stanęła największa elektrownia wiatrowa na świecie
London Array press

{więcej}U wybrzeży Szkocji zamontowano jak dotąd największą morską elektrownię wiatrową. Jej moc nominalna wynosi 7 MW. 

Posadowiona na wieży o wysokości 196 metrów elektrownia wiatrowa, model S7.0-171, została dostarczona przez Samsung Heavy Industries. Turbina została zamontowana w szkockiej miejscowości Fife, zaledwie 20 metrów od brzegu, z którym jest połączona pomostem. 

Nad modelami morskich elektrowni wiatrowych podobnej wielkości pracują też m.in. Vestas, Siemens, REpower i producenci z Chin.

REKLAMA
REKLAMA

Siemens zamontował w tym tygodniu u wybrzeży południowo-zachodniej Szkocji elektrownię wiatrową o mocy 6 MW, której średnica wirników wynosi 154 m, i przymierza się do budowy morskich elektrowni wiatrowych w mieście Hull, w północnozachodniej Anglii. 

Inny z niemieckich producentów – REpower – wyposażył w swoje turbiny o mocy 5 MW i 6,15 MW morską farmę wiatrową Thornton Bank, która znajduje się u wybrzeży Belgii. 

Z kolei w ubiegłym tygodniu duński Vestas podpisał porozumienie z Mitsubishi Heavy Industries, którego celem jest budowa morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 8 MW. Duńczycy dostarczą wiedzę, technologie i inżynierów, a Japończycy sfinansują przedsięwzięcie kwotą początkowo 100 mln € i 200 mln € na póżniejszym etapie prac. We wspólnym przedsięwzięciu obie firmy będą posiadać po 50% udziałów. 

Największą, dotąd zbudowaną lądową elektrownią wiatrową jest model E-126 niemieckiego producenta Enercon, którego moc nominalna wynosi 7,58 MW. Elektrownia wiatrowa E-126 jest montowana na wieży o wysokości 135 metrów, a średnica jej wirników wynosi 127 m. Enercon nie jest jednak zainteresowany budową elektrowni wiatrowych na potrzeby offshore. 
gramwzielone.pl