Acciona uruchamia drugą farmę wiatrową w Polsce

Acciona uruchamia drugą farmę wiatrową w Polsce
GE press

{więcej}ACCIONA Energía zainaugurowała działalność farmy wiatrowej ‘Krobia I’ o mocy 33 MW, swój drugi taki obiekt w Polsce. Wyposażona w jedenaście turbin ACCIONA Windpower o mocy 3 MW, farma ta podnosi zdolność produkcyjną spółki do 71 MW na terenie kraju.
 
Uroczystości przewodniczył Dyrektor Zarządzający ACCIONA Energía Rafael Mateo oraz Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda. Obecny był również Ambasador Hiszpanii w Polsce Agustín Núñez.
 
Farma wiatrowa, która zainaugurowała dzisiaj swoją działalność jest usytuowana w zachodniej Polsce w gminie Krobia (powiat gostyński). Farma wytworzy około 82 GWh energii elektrycznej, która pokryje zapotrzebowanie ponad 40 000 polskich gospodarstw, co pozwoli na ograniczenie emisji około 79 000 ton metrycznych CO2 do atmosfery z konwencjonalnych elektrowni węglowych.
 
Na farmie zostały zainstalowane turbiny produkowane przez ACCIONA Windpower, model AW116/3000, każda z wirnikiem o średnicy 116 metrów i powierzchni omiatania wynoszącej 10 568 metrów kwadratowych. Każda turbina zainstalowana jest na 120 metrowej wieży betonowej, najwyższym modelu wznoszonym przez ACCIONA na farmach komercyjnych. Innowacyjny system produkcji komponentów wieży na miejscu instalacji pozwala spółce zredukować koszty transportu oraz zminimalizować wpływ farmy na otoczenie. Nad realizacją tego projektu w Polsce pracowało ponad 400 osób.   
 
W dzisiejszej uroczystości wzięło udział wielu przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych wraz z burmistrzem Krobi. Dyrektorowi Zarządzającemu ACCIONA Energía Rafaelowi Mateo towarzyszył Dyrektor na Europę Rafael Esteban, Dyrektor Zarządzający na Polskę Andrzej Konarowski oraz Dyrektor Operacyjny ACCIONA Windpower Luis Solla. Ambasadorowi Hiszpanii w Polsce towarzyszył doradca ambasady ds. gospodarczych i handlowych Rocío Frutos.
 
W swojej przemowie, Rafael Mateo zachęcał, aby “wzmacniać dążenia polskich władz odnośnie sektora źródeł odnawialnych poprzez poparcie ze strony przepisów, które umożliwią przyszły rozwój tego sektora i zapewnią stabilną sytuację dla inwestycji, które już zostały zrealizowane. Jest to istotny element, który wpłynie na wzrost pewności inwestorów oraz umożliwi powstawanie nowych projektów.”
 
Farma wiatrowa, która dzisiaj rozpoczęła swoją działalność dołączy do obiektu w Golicach o mocy 38 MW, podłączonego do sieci w 2011 r. Wzmocni ona obecność spółki w polskim sektorze energii wiatrowej, jednego z najbardziej dojrzałych i dynamicznie rozwijających się w środkowej i wschodniej Europie, o zainstalowanej mocy 2 447 MW na koniec 2012 roku.
 
Polska zatwierdziła Krajowy Plan Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (NREAP) z zamiarem obniżenia wykorzystania paliw kopalnianych w produkcji energii – szczególnie węgla, z którego pochodzi ponad 96% energii elektrycznej wytworzonej w kraju. W odniesieniu do energii wiatrowej postawiono za cel osiągnięcie 7 000 MW. Od kilku miesięcy polski rząd zajmuje się nową ustawą, która może zmodyfikować cele planu.
 
Jeżeli chodzi o pozostałe oddziały, ACCIONA Group ma silną pozycję w Polsce w dziedzinie infrastruktury, gdzie działa od 1999 roku poprzez swoją spółkę zależną Mostostal Warszawa, jedną z największych firm budowlanych w kraju.
 
ACCIONA Energía jest globalnym operatorem czystej energii z ponad 20-letnim doświadczeniem w sektorze oraz silną pozycją w siedmiu rodzajach technologii odnawialnych. Spółka zainstalowała ponad 10 000 MW dla wytwarzania czystej energii elektrycznej z czego posiada 8 476 MW w 14 krajach. Spółka jest właścicielem 235 parków wiatrowych (7 135 MW), 80 małych elektrowni wodnych (912 MW), 6 elektrowni słonecznych (314 MW), jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych na świecie (46 MWp) oraz trzech elektrowni biomasy (57 MW). Spółka produkuje turbiny wiatrowe wykorzystując własną technologię oraz prowadzi własne projekty jak również projekty klientów, stanowiąc ogniwo łańcucha wartości energii wiatrowej.
 
Spółka należy do ACCIONA Group, jednej z wiądących korporacji hiszpańskich działających w branży infrastruktury, energetycznej, wodnej i usługowej w ponad 30 krajach. Jej korporacyjne motto “Pionierzy zrównoważonego rozwoju” odzwierciedla jej oddanie — na wszystkich polach działania — oraz przyczynianie się do wzrostu ekonomicznego, pomocy społecznej oraz ochrony środowiska. Jej starania zostały zauważone poprzez notowanie spółki w indeksach Dow Jones (DJSI) oraz FTSE4. ACCIONA jest notowana w indeksie giełdowym Ibex-35, zatrudnia około 33 000 pracowników i osiągnęła przychody o wartości 7 016 milionów euro w 2012 roku.
 
Acciona

REKLAMA
REKLAMA