
OX2 zainwestuje 700 mln euro w farmy wiatrowe w Finlandii
To będą pierwsze projekty OZE w Finlandii, które po zakończeniu budowy pozostaną własnością OX2. Szwedzi podjęli w ich zakresie decyzję inwestycyjną.
To będą pierwsze projekty OZE w Finlandii, które po zakończeniu budowy pozostaną własnością OX2. Szwedzi podjęli w ich zakresie decyzję inwestycyjną.
W ostatnim czasie media podawały informacje o możliwej rozbiórce działającej od 15 lat morskiej farmy wiatrowej, która znajduje się u wybrzeży Niemiec. Inwestorzy wyjaśniają, że takie działanie nie świadczy o nieopłacalności technologii, i wskazują przyczyny ewentualnej likwidacji obiektu.
TotalEnergies uruchomił farmę wiatrową Głuchów II. Francuski koncern paliwowo-energetyczny inwestuje na polskim rynku energetyki odnawialnej nie tylko w energetykę wiatrową, ale także w fotowoltaikę i biogaz.
Mimo pewnych prób poprawy sytuacji podejmowanych na przestrzeni ostatnich lat przez polskiego ustawodawcę, obowiązujące w naszym kraju przepisy wciąż zniechęcają wielu inwestorów do budowania elektrowni wiatrowych...
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił pierwszej promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej. Otrzymał ją projekt Baltic Power.
Spółki celowe Polenergii, które są operatorami farm wiatrowych na Dolnym Śląsku, już od 10 lat domagają się wypłaty odszkodowania od Taurona za zerwanie umów na zakup energii i zielonych certyfikatów. Teraz państwowy koncern energetyczny poinformował o możliwości wznowienia współpracy ze spółkami Polenergii.
Przebudowa wejścia do Portu Łeba i remont Nabrzeża Maltańskiego – takie zadania wykona w ramach budowy terminala serwisowego Urząd Morski w Gdyni. Powstaną m.in. nowe falochrony, które ułatwią prace operatorów farm wiatrowych. Port w Łebie obsłuży budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu.
Notowana na giełdzie NewConnect spółka Ecnology zainwestowała w polskiego producenta małych turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu. Podstawowym produktem spółki jest autorski optymalizator parametrów energii elektrycznej.
Spółka Ignitis Renewables, należąca do litewskiej Grupy Ignitis, podpisała umowę nabycia projektu hybrydowej elektrowni OZE na Litwie. Połączy ona energetykę wiatrową z fotowoltaiką i magazynami energii.
Spółka Ocean Winds rozwijająca farmę wiatrową na polskim Bałtyku wybrała firmę odpowiedzialną za budowę morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu. Jak podaje, jest to pierwsza tego typu umowa zawarta z polskim dostawcą w ramach Tier 1.
Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE...
Szwedzki koncern Vattenfall podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy morskich farm wiatrowych na niemieckim Morzu Północnym. W momencie uruchomienia ma to być największy tego typu obiekt w niemieckim systemie elektroenergetycznym.
Duński deweloper Eurowind Energy podpisał 10-letnią umowę zakupu energii elektrycznej z producentem opakowań do żywności. Energia pochodzić będzie z budowanej w Polsce farmy wiatrowej.
PGE Baltica, spółka należąca do Grupy PGE, podpisała umowę na budowę nowoczesnej bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Prace mają ruszyć jeszcze tej wiosny, a ich zakończenie przewidziano na czwarty kwartał 2026 r.
Czy zasoby wiatru w Polsce są wystarczające, aby dla inwestora indywidualnego instalowanie małej turbiny wiatrowej miało ekonomiczną opłacalność? Badacze zrobili analizy dla ponad 170 lokalizacji.