Niemcy uruchomią wirtualną elektrownię złożoną z elektrolizerów

Niemcy uruchomią wirtualną elektrownię złożoną z elektrolizerów
H2U

Dwa niemieckie koncerny uruchomią wirtualną elektrownię grupującą 150 elektrolizerów produkujących wodór, ściągając z rynku nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej.

Plan niemieckich firm E.ON oraz Thyssenkrupp zakłada komercjalizację technologii czystego wodoru, wytwarzanego z nadwyżek odnawialnej energii pochodzącej z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Plan zakłada uruchomienie na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii aż 150 mniejszych elektrolizerów, których łączna moc sięgnie 600 MW. Za ich dostawę będzie odpowiadać Thyssenkrupp, a E.ON ma zająć się włączeniem instalacji w hurtowy rynek energii.

REKLAMA

Elektrolizery mają być aktywowane w czasie występowania nadwyżek energii na rynku, co może wynikać ze wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych czy słonecznych. W takich okresach na niemieckim rynku regularnie występują ujemne ceny energii, co oznacza, że wytwórcy dopłacają za odbieranie produkowanej przez nich energii.

Niemieckie firmy mają już za sobą pilotaż z wykorzystaniem elektrolizera o mocy 2 MW, który był realizowany w Duisburgu i zapewniają, że są w stanie skalować przetestowaną technologię.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu niemieckie władze przyjęły narodową strategię wodorową, której realizacja ma umożliwić dalszą dekarbonizację niemieckiej gospodarki, zapewniając alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych.

Niemiecka strategia wodorowa zakłada zwiększenie mocy elektrolizerów produkujących czysty wodór do 5 GW do roku 2030 oraz 10 GW do roku 2040.

W procesie elektrolizy mają być wykorzystywane nadwyżki energii odnawialnej, w tym produkowanej przez niemieckie farmy wiatrowe na morzu. Berlin przyjął ostatnio cel zwiększenia zainstalowanej mocy morskich wiatraków do 20 GW do roku 2030 oraz 40 GW do roku 2040.

Przy okazji przedstawiciele niemieckiego rządu podkreślają, że rozwojowi krajowego potencjału wytwarzania czystego wodoru ma towarzyszyć budowa nowego krajowego przemysłu i nowej gałęzi w eksporcie. W badania nad zastosowaniem zielonego wodoru zaangażowane są już takie niemieckie koncerny jak Audi czy BMW, a Siemens dostarcza już elektrolizery do pierwszych pilotażowych projektów zakładających produkcję H2 z energii odnawialnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.