Koło największej farmy PV w Polsce powstanie magazyn energii

Koło największej farmy PV w Polsce powstanie magazyn energii
Farma fotowoltaiczna w Czernikowie. Fot. Energa

Energa rozpoczyna budowę kolejnego bateryjnego magazynu energii, który tym razem będzie zlokalizowany w pobliżu największej, pojedynczej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce.

W roku 2016 w okolicach Pucka Energa zbudowała swój pierwszy bateryjny magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Ta inwestycja jest częścią pilotażowego projektu tzw. lokalnego obszaru bilansowania, a zadaniem magazynu jest stabilizowanie lokalnej sieci.

Później koncern energetyczny z Gdańska uruchomił kolejny, dużo większy projekt związany z magazynowaniem energii.

REKLAMA

Budowany koło farmy wiatrowej Bystra o mocy 24 MW na Pomorzu hybrydowy magazyn energii to efekt polsko-japońskiego partnerstwa spółek grupy Energa, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, japońskiej agencji rządowej NEDO oraz Hitachi.

Ten magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii – litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.

Ta inwestycja ma stanowić element prototypowego systemu optymalizującego zarządzanie generacją wiatrową, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych.

REKLAMA

Teraz Energa zaczyna realizację bateryjnego magazynu energii mającego współpracować z największą w kraju elektrownią fotowoltaiczną, którą koncern energetyczny z Gdańska uruchomił jeszcze w systemie zielonych certyfikatów.

Chodzi o farmę fotowoltaiczną o mocy 3,77 MW położoną w Czernikowie koło Torunia, która składa się z prawie 16 tys. modułów o jednostkowej mocy 240 W i która nadal pozostaje największą oddaną do użytku w Polsce pojedynczą elektrownią PV.

Magazyn zostanie wykonany w technologii baterii litowo-jonowych i będzie dysponował mocą 1 MW oraz pojemnością 2 MWh.

Jak tłumaczy Energa, budowa magazynu energii w Czernikowie jest częścią większego projektu „Smart Grid”. Dzięki jego realizacji w najbliższych latach ma powstać pierwszy w Polsce kompleksowy system zarządzania siecią średnich napięć z wykorzystaniem takich rozwiązań jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration), które umożliwią szybsze zlokalizowanie miejsca oraz przyczyn awarii, a dzięki funkcji automatycznej rekonfiguracji sieci ograniczą liczbę poszkodowanych odbiorców.

Wartość projektu „Smart Grid” to ponad 240 mln zł, z czego koszty kwalifikowane wynoszą prawie 196 mln zł. Projekt zgłoszony przez Energę uzyskał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 166 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.