Enea zbuduje pięć magazynów energii

Enea zbuduje pięć magazynów energii
Enea Operator

W Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy Enea Operator instaluje prototypowe magazyny energii. Projekty mają bazować na różnych technologiach, dzięki czemu Enea chce sprawdzić ich funkcjonalności w praktyce. Spółka podkreśla, że magazyny pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wzmocnią bezpieczeństwo i jakość dostaw prądu. Pierwszy z magazynów, który powstał w Bydgoszczy, przeszedł już odbiór techniczny.

Pięć prototypowych magazynów energii Enei Operator zostanie zainstalowanych na terenie stacji transformatorowych średniego i niskiego napięcia. Rozpoczną one działanie jeszcze w tym kwartale.

Enea Operator podkreśla, że opracowanie innowacyjnego i efektywnego sposobu magazynowania energii na poziomie niskiego napięcia jest szczególnie ważne w dobie dynamicznego rozwoju mikroinstalacji prosumenckich.

REKLAMA

Paweł Szczeszek, prezes Enei, informuje, że projekt badawczo-rozwojowy realizowany przez Eneę Operator pozwoli sprawdzić, jak obecnie dostępne technologie sprawdzają się w codziennej pracy sieci dystrybucyjnej.

– Rozwój magazynów energii jest ważnym elementem transformacji energetycznej i wsparciem w efektywnym wykorzystaniu OZE. Energetyka odnawialna, także rozproszona, będzie odgrywała coraz większą rolę w miksie energetycznym. Zainteresowanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi pokazało, że częścią tej przyszłości są prosumenci i energetyka obywatelska, dlatego ważny jest rozwój lokalnych magazynów energii w sieciach niskiego napięcia – komentuje Paweł Szczeszek.

Zastosowanie pięciu różnych technologii ma pozwolić na uzyskanie wyników, które wskażą optymalny rodzaj magazynów energii lub najlepszą możliwą konfigurację takich urządzeń dla specyfiki sieci na danym obszarze.


Magazyn energii w Gubinie wyposażony będzie w elektryczne kondensatory dwuwarstwowe (EDLC), w Pogorzelicy w litowo-jonowe (Li-Ion), w Opalenicy w baterie litowo-żelazowo-fosforowe (LFP), w Zielonej Górze w baterie litowo-tytanowe (LTO), a w Bydgoszczy w baterie ołowiowo-kwasowe typu VRLA.

Po uruchomieniu magazynów rozpocznie się etap gromadzenia i opracowywania wyników badań oraz analiza ich wpływu na sieć. Przetestowanie w warunkach rzeczywistych poszczególnych technologii wskaże te, które w największym stopniu spełniają oczekiwania operatora sieci podnosząc jakość i efektywność wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej m.in. z odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

– Transformacja energetyczna, której Enea Operator jest aktywnym uczestnikiem, podąża w kierunku lokalnej samowystarczalności energetycznej, rozwoju OZE oraz zwiększenia roli aktywnego odbiorcy, a także wielokierunkowości przepływów w sieci. Najbardziej popularne technologie wytwarzania energii w generacji rozproszonej, czyli wykorzystujące promieniowanie słoneczne i wiatr, charakteryzują się niestabilnością poziomu produkcji, który determinowany jest przez warunki pogodowe – komentuje Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Enea podkreśla, że zapewnienie bezpieczeństwa systemu energetycznego przy perspektywach dynamicznego wzrostu liczby OZE przyłączanych do sieci wymusza wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Do tych rozwiązań należy magazynowanie energii.

– Magazynowanie energii pozwala na zwiększenie elastyczności pracy sieci, gromadzenie nadwyżek energii odnawialnej, służy bilansowaniu systemu. Natomiast wdrożenie innowacji, która doprowadzi do uruchomienia w Enei Operator udoskonalonej metody magazynowania energii na poziomie niskiego napięcia jest działaniem kluczowym z punktu widzenia jakości energii elektrycznej – podkreśla dr hab. Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.

Zastosowanie magazynów energii na sieciach niskiego napięcia w konsekwencji ma przełożyć się na poprawę jakości i bezpieczeństwa usług oferowanych przez OSD.

Budowa instalacji magazynowania energii jest kolejnym etapem realizacji przez Eneę Operator projektu badawczo-rozwojowego „Innowacyjne usługi systemowe magazynów energii zwiększające jakość i wydajność wykorzystania energii elektrycznej”.

Projekt magazynów energii, który będzie prowadzony przez trzy lata, jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, działanie: 1.2. Sektorowe programy B+R.

Wartość projektu wynosi 7,238 mln zł. W tym wartość dostawy komponentów potrzebnych do budowy magazynów energii to 2,98 mln zł. Dofinansowanie ze środków UE wynosi 3,195 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.