Magazynowanie energii dzięki grawitacji. To największa instalacja na świecie

Magazynowanie energii dzięki grawitacji. To największa instalacja na świecie
Energy Vault

Dobiega końca budowa największego na świecie grawitacyjnego magazynu energii. To dopiero początki komercjalizacji tej technologii. Może ona być odpowiedzią na jedną z największych potrzeb rynku energetycznego, jaką jest długookresowe przechowywanie energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Pionierem w budowie grawitacyjnych magazynów energii jest szwajcarska firma Energy Vault. Zrealizowała ona dotychczas mniejsze, pilotażowe instalacje – jak instalacja o mocy 5 MW wybudowana w 2020 roku w Szwajcarii i pracująca dotychczas ze sprawnością ponad 75 proc.

Teraz Energy Vault kończy realizację znacznie większego projektu, w wyniku którego powstał największy na świecie grawitacyjny magazyn energii.

REKLAMA

Energy Vault poinformował o zakończeniu budowy grawitacyjnego magazynu energii o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh, który powstał w Szanghaju. Inwestycja jest już prawie gotowa. Ma być w pełni włączona do lokalnego systemu energetycznego w ostatnim kwartale tego roku. Magazyn będzie ładowany energią pochodzącą z pobliskiej farmy wiatrowej, następnie będzie oddawał zgromadzoną energię do sieci w czasie zwiększonego zapotrzebowania po cenie uzgodnionej z lokalnym operatorem energetycznym.

Inwestorem jest partner Energy Vault w Azji – deweloper Atlas Renewables, który przygotował projekt grawitacyjnego magazynu energii dla firmy China Tianying Group.

Pierwsze komercyjne wdrożenie technologii Energy Vault posłuży jako wzór dla innych projektów w zakresie dekarbonizacji na całym świecie. W Chinach pracujemy nad wdrożeniami instalacji Energy Vault o pojemności liczonej w gigawatogodzinach, aby przyspieszyć obecne chińskie plany mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej – komentuje Eric Fang, CEO Atlas Renewables.

China Tianying Group chce wybudować podobny magazyn w innej lokalizacji – w chińskiej prowincji Hebei. Na tę inwestycję miały zgodzić się już lokalne władze. Zadaniem tego magazynu będzie zapewnienie dostaw energii dla znajdujących się w Hebei centrów serwerowych.

REKLAMA

Inny grawitacyjny magazyn energii Energy Vault buduje w Teksasie we współpracy z włoską grupą Enel. Jego pojemność będzie niemal trzykrotnie niższa od pojemności magazynu w Szanghaju i wyniesie 36 MWh.

Jak działają grawitacyjne magazyny energii?

W mechanizmie, który jest podstawą technologii wdrażanej przez Energy Vault, nadwyżki energii elektrycznej są wykorzystywane do podnoszenia ciężkich bloków – każdy waży po 35 ton. Następnie w momencie, gdy odbiorca lub system energetyczny potrzebują dodatkowej energii, bloki są opuszczane na dół, uwalniając zgromadzone zapasy.
.

.
Energy Vault deklaruje, że jego grawitacyjne magazyny będą pracować docelowo ze sprawnością ponad 80 proc. i zapewnią najniższy na świecie koszt przechowywania energii elektrycznej.

Żywotność grawitacyjnych magazynów ma wynosić nawet 30–35 lat. W tym czasie mają one działać bez jakiejkolwiek degradacji początkowych zdolności gromadzenia energii.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.