Polska firma zbuduje grawitacyjny magazyn energii

Polska firma zbuduje grawitacyjny magazyn energii
Andrzej Tersa. Fot. OZE Rentier SA

Firma OZE Rentier SA przygotowuje projekt grawitacyjnego magazynu energii, który ma stanąć w pobliżu wybudowanej przez nią elektrowni fotowoltaicznej.

Do tej pory spółka OZE Rentier S.A. skupiała się na budowie elektrowni fotowoltaicznych, w których stosowane były jednoosiowe i dwuosiowe systemy nadążne. Firma ma na koncie m.in. budowę wykorzystujących trackery elektrowni PV w miejscowości Kolonia Stanisławów w woj. mazowieckim o mocy 0,99 MWp i przewidywanej rocznej produkcji energii na poziomie 1,5 GWh – a także elektrowni PV w miejscowości Zaliszcze w woj. lubelskim (moc 0,39 MWp, szacowana produkcja 0,5 GWh/rok).

Prezesem OZE Rentier S.A. jest Tomasz Zieliński – wieloletni pracownik Politechniki Warszawskiej, a współwłaścicielem spółki jest m.in. aktorka Jolanta Fraszyńska.

REKLAMA

Teraz spółka zaprojektowała grawitacyjny magazyn energii. Budowa prototypowego magazynu o pojemności 250 kWh ma się rozpocząć jeszcze w tym roku przy jednej z elektrowni fotowoltaicznych będących w portfelu OZE Rentier S.A.

W spółce prace związane z badaniami i rozwojem grawitacyjnych magazynów energii prowadzi Andrzej Tersa, ekspert w dziedzinie energetyki odnawialnej, były prezes Energa S.A.

Koncepcja wdrażana przez OZE Rentier S.A. zakłada, że na specjalnie zaprojektowanych wieżach o wysokości stu kilkudziesięciu metrów, w okresach, kiedy mamy nadmiar energii elektrycznej, poprzez liny wciągarki podnoszone będą bloki stalowe, a w szycie zapotrzebowania będą opuszczane, aby dostarczyć energię.

Rozwiązanie polskiej firmy ma być modułowe, zajmować mało miejsca i można je wdrożyć na przykład w pobliżu elektrowni wiatrowych i słonecznych. OZE Rentier S.A. podkreśla, że grawitacyjne magazyny energii będzie można stawiać praktycznie wszędzie.

REKLAMA

OZE Rentier S.A podkreśla, że podłączenie grawitacyjnych magazynów do sieci elektroenergetycznej nie wymaga jej rozbudowy, co generuje oszczędności.

Pojemność pojedynczego modułu grawitacyjnego magazynu ma wynosić 2 MWh. Na jednym hektarze według szacunków spółki możliwa ma być budowa magazynu o pojemności do 20 MWh.
.

.
W ocenie spółki główną zaletą magazynów grawitacyjnych jest stała, niezmiennie wysoka sprawność w całym okresie eksploatacji oraz możliwość poddania recyklingowi w 99,9%. Okres eksploatacji przy odpowiednim serwisie ma wynosić nawet 50 lat, przewyższając pod tym względem żywotność elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Sprawność magazynu ma przekraczać 70%.

O budowie największego na świecie grawitacyjnego magazynu energii pisaliśmy niedawno w artykule: Magazynowanie energii dzięki grawitacji. To największa instalacja na świecie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.