REKLAMA
 
REKLAMA

LG wprowadza na rynek nową domową baterię

LG wprowadza na rynek nową domową baterię
Fot. LG

Po stworzeniu nowego brandu magazynów energii LG Energy Solution enblock koreański producent zapowiada rozpoczęcie sprzedaży swoich nowych baterii dla klientów indywidualnych na niemieckim rynku. Po naszych zachodnich sąsiadach planowane są kolejne wdrożenia w krajach Unii Europejskiej.

W sierpniu tego roku informowaliśmy o tym, że LG Energy Solution utworzyło nowy brand o nazwie LG Energy Solution enblock, który jest nastawiony na sprzedaż systemów magazynowania energii klientom indywidualnym. Przekazaliśmy wówczas również informację, że na początek LG zaoferuje gospodarstwom domowym dwa systemy magazynowania energii enblock S oraz enblock E. Teraz wiemy, że firma planuje rozpocząć sprzedaż enblock E na rynku niemieckim.

Magazyn energii Enblock E

Przypomnijmy, że magazyn energii enblock E ma być oparty na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) i oferować dwie pojemności 12,4 oraz 15,5 kWh. Udoskonaleniem, względem innych baterii opartych na ogniwach LFP, ma być w przypadku enblock E ulepszony algorytm ładowania baterii, który ma wskazywać stan naładowania z maksymalnym odchyleniem mniejszym niż 5 proc., podczas gdy standard rynkowy, jak pisze LG w swoim komunikacie, wynosi 10 proc. Ponadto, producent twierdzi, że enblock E ma oferować niezwykłą poprawę gęstości energii- aż o 40 proc. – w porównaniu z istniejącymi alternatywnymi magazynami LFP.

REKLAMA

Enblock E składa się z zestawu maksymalnie sześciu baterii (każda o wadze 28,5 kg) oraz modułu BPU (battery protection unit) o wadze 6 kg. Przy pojemności 12,4 kWh potrzebne są cztery jednostki bateryjne +BPU, przy pojemności 15,5 kWh należy dodać do ww. zestawu dodatkową baterię o pojemności 3,1 kWh.

Nowy magazyn energii ma być kompatybilny zarówno z inwerterami jedno-, jak i trójfazowymi. W planach LG jest dostosowanie enblock E do kompatybilności z wieloma falownikami różnych producentów, m.in. Sungrow, Fronius, SMA, Solis i innych marek dostępnych w Europie. Wymiary enblock E wynoszą 1570 x 330 x 450 mm (w komunikacie nie sprecyzowano przy jakiej pojemności). Bateria ma mieć stopień ochrony IP55 oraz być objęta 10-letnią gwarancją produktową.

Wciąż na stronie LG enblock brakuje karty katalogowej nowego magazynu energii, z której moglibyśmy poznać większą liczbę parametrów nowego urządzenia.
.

REKLAMA

.

W Niemczech dostępny już od listopada

Z oficjalnego komunikatu LG dowiadujemy się, że magazyn energii enblock E ma zostać wprowadzony na rynek niemiecki już w przyszłym miesiącu. Następnie enblock E będzie sukcesywnie wprowadzany do Włoch, Wielkiej Brytanii i pozostałych krajów Europy. Na ten moment nie zostało potwierdzone czy i ewentualnie kiedy enblock E może zostać wprowadzony do Polski.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jak zawsze brak ceny.

Nim można było wprowadzać energię do sieci posiadałem akumulatory 225ah. Początkowo wystarczało na 5 dni bez słońca, z wyłączeniem pralki i zmywarki. Niestety po roku, czy dwóch, już tylko 3 dni. Po 4 latach część akumulatorów nadawała się do wymiany. Dlatego też mogę stwierdzić, że magazyn energii nigdy się nie zwróci dla odbiorcy. Jeśli już niech Enea,Tauron itp. zainwestują w kontenerowe magazyny ustawiane przy wioskach, osiedlach, gdzie jest sporo PV. Im się może opłacić, bo kroją odbiorców za wiele składowych, w tym przesył. Innej opcji nie ma, chyba że off-grid.

@Andre: jakiego rodzaju akumulatory używałeś? W przypadku baterii Li-Ion bardzo ważnym jest aby ani nie ładować ich na 100% ani nie rozładowywać poniżej 15-20%, a już na pewno nie do zera. W takim przypadku choć koszt systemu wzrasta bo płacimy za 100% pojemności, a korzystamy tylko z ok. 70% to znacznie wydłuża się żywotność. Przy takim ustawieniu dobre baterie LFP utrzymają pojemność powyżej 80% oryginalnej przez co najmniej 15-20 lat przy jednym cyklu ładowanie/rozładowanie na dzień.

Cena na PRIV

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA